Manželství už jen svazek dvou lidí -Ano? Ne!

19. 10. 2018 11:31:15
Manželství dvou lidí? Ne. Ano, jsme rozmanití a různí a to s sebou přináší, že prostě nemůže mít každý všechno, nač se umane.

Poslankyně za ANO Radka Maxová bude ve sněmovně předkládat novelu zákona vycházející vstříc homosexuálům, která má uzákonit manželství jako svazek dvou lidí „Já se nemůžu spokojit s tím, že bychom zůstali u registrovaného partnerství. Musíme narovnat práva.“ Prohlašuje v médiích.

O jakém narovnání zde mluví. Rovnostářství je cesta do pekel a samotní tito rovnostáři přeci hovoří o dobru jinakosti mezi lidmi, a že musí být různé i sexuální menšiny chráněny, aby nebyly asimilovány většinou. Najednou je vše jinak a sexuální menšina chce popřít svoji těžce vydobytou a společností akceptovanou jinakost a chtějí vstupovat do manželství?

Ano, jsme rozmanití a různí a to s sebou přináší, že prostě nemůže mít každý všechno, nač se umane. Nemůže být každý stranickým vůdcem nebo modelkou. Nemůže každý být manžel a manželka. Není každý člověk stejný, jsme různí. Samozřejmě nelze směšovat predispozice jedince k něčemu i k možnosti uzavírat manželství, se stejností před právem – kdy každý člověk musí být podle práva stejně souzen za krádež, vraždu a každá oběť trestního činu musí být stejně chráněná.

Jako otřesný případ z minulosti lze uvést tragédii geniálního Alana Turinga. Tvůrce základního teoretického principu počítačů byl okraden mladíkem, kterého si přivedl domů. Zlodějíček mu vzal i hodinky darované otcem. To byla pro Turinga velká citová ztráta a nechtěl se vzdát možnosti získat je zpět. Bezelstně šel na policii dovolat se svého práva okradené oběti. Vše tam vypověděl a čekal spravedlnost. Jenže v padesátých letech byl v Anglii platný zákon o trestnosti mužské homosexuality a oběť se hned stala obviněným a souzeným zločincem. Dostal na výběr – několik let vězení nebo chemická kastrace. Zvolil si kastraci, ale ženské hormony už za rok změnily jeho tělo i myšlení a Turing nakonec spáchal sebevraždu - 7. června 1954. Ano, padesátá léta byla všude na světě šílená.

Toto je naštěstí minulost. Jaký se kdo narodil, takový se narodil a takovým je naší společností brán – ovšem každý se musí smířit, že prostě svět je někdy nespravedlivý a nemůže mít každý všechno. Ano, ať mají homosexuálové registrovaná partnerství či jen se to upraví na název partnerství, ale manželství nemohou mít už z podstaty té věci. Už slovo manžel manželka hovoří o ženě a muži – viz heslo z Wikipedie:

České výrazy vznikly přesmyčkami z původního staročeského malžen, malženka. Původní praslovanský duálový tvar malžena znamenal „muž a žena“, později se však jeho význam zúžil pouze na manželku, jak je zachovaný v polském "malżonka", a pro manžela byl dotvořen přechýlený mužský tvar.

Občanský zákoník vidí jako hlavní účel manželství založení rodiny mužem a ženou – potenciálními biologickými rodiči – tedy matkou a otcem. Další úloha manželství je zajištění řádné výchovy dětí a dále má zajistit vzájemnou podporu a pomoc.

Manželství má tedy funkci biologickou, výchovnou a socializační pro děti, ale i ekonomickou, etickou – vzájemná pomoc například v nemoci a emocionální – citová podpora.

Registrované partnerství vše ve vztahu dvou lidí stejného pohlaví dostatečně právně ošetřuje – právo na dědictví, právo na informace o partnerovi, vyživovací povinnost, v trestním právu jsou osoby blízké.

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-115

A o svých biologických dětech může rodič nacházející se v registrovaném partnerství v případě svého úmrtí sám rozhodnout – a to určením poručníka.

§ 931

(1) Není-li to v rozporu se zájmy dítěte, jmenuje soud poručníkem toho, koho naznačili rodiče, ledaže tato osoba poručenství odmítne. Jinak soud jmenuje poručníkem některou z osob příbuzných nebo blízkých dítěti nebo jeho rodině, ledaže rodič takovou osobu výslovně vyloučil. Není-li takové osoby, jmenuje soud poručníkem jiného vhodného člověka.

https://www.podnikatel.cz/zakony/novy-obcansky-zakonik/f4581899/

Není tedy jediný důvod něco narovnávat neb již právo na úřady registrovaný trvalý vztah existuje. Proč tedy se ozývají hlasy, že by homosexuálním párům mělo být umožněno manželství, když manželství není o svazku lidí, ale muže a ženy? Pokud stejná pohlaví chtějí uzavřít pevný svazek, mají na to absolutní právo a mají už vše i právně podchycené v registrovaném partnerství. Nebo ono tady nejde o lásku a trvalé svazky, ale o politiku?

Autor: Jita Splítková | pátek 19.10.2018 11:31 | karma článku: 38.81 | přečteno: 1583x

Další články blogera

Jita Splítková

Soros, migranti, platební karty a bezbřehá pomoc

EU solící, OSN velící a Soros těžící – migrantský obchodní trojúhelník. A daňový poplatník plačící.

29.11.2018 v 10:00 | Karma článku: 32.78 | Přečteno: 1073 |

Jita Splítková

Feministky vymknuté z kuchyní šílí

Šílí nejen feministky i neinformovaní a placení a hlupáci. Proč? Oč se jedná? O ratifikaci Istanbulské úmluvy. Pokud by ji parlament ratifikoval, dopustil by se skoro vlastizrady. Nejsou to silná slova? Ne. Předkládám důkaz.

24.10.2018 v 13:59 | Karma článku: 42.29 | Přečteno: 2299 |

Jita Splítková

Ó ta slova!

Slova milá, slova slušná, slova bojovná, slova sprostá – vše jsou jen slova a jejich volba není někdy náhodná. Třeba nevinné slovo kráva...

16.10.2018 v 14:47 | Karma článku: 14.52 | Přečteno: 356 |

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

Chalupáři podvacáté a stejně většina z nás kouká, nebo ne?

Tak si přemýšlím, na co z dnešní doby budou naše děti až vyrostou rádi koukat. Na Most, Ulici (brrrr), seriály s herci Dejvického divadla? Myslím si, že si radši pustí Chalupáře. Nestýská se mi ani v nejmenším po minulosti, leč

19.2.2019 v 13:51 | Karma článku: 16.22 | Přečteno: 620 | Diskuse

Jan Ziegler

"Sionistická špíno, vrať se do tel Avivu"

Takhle řvali příznivci tzv. žlutých vest na francouzského židovského filosofa Alaina Finkielkrauta. O tomto odporném antisemitském útoku informoval na svém webu Židovský tiskový a informační servis.

19.2.2019 v 12:49 | Karma článku: 27.90 | Přečteno: 983 | Diskuse

Jan Vašek

Génius: Příběh, na který stojí za to udělat si názor!

Když pročítám tuto případovou studii, nemohu se jako manažer rozhodnout: Zaměstnal bych ho? Pokud ano, vyhodil bych ho ve zkušební době? Pokud ne, jakých výsledků by dosahoval? A co vliv na zbytek týmu? Co myslíte?

19.2.2019 v 12:18 | Karma článku: 9.43 | Přečteno: 589 | Diskuse

Libor Popovský

Finské znásilňovací gangy

Článek Davida Browna "Finland's Grooming Gangs", který vyšel 30. ledna 2019, přeložený paní Helenou Kolínskou a mnou.

19.2.2019 v 9:05 | Karma článku: 39.23 | Přečteno: 2573 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Malé vysvětlení ke gradující polsko-izraelské kontroverzi

Tak už to víme: summit V4 + Izrael v Jeruzalémě nebude. Na vině jsou vyhrocené vztahy mezi Izraelem a Polskem kvůli pohledu na to, nakolik Poláci participovali na holocaustu.

19.2.2019 v 8:15 | Karma článku: 29.48 | Přečteno: 877 | Diskuse
Počet článků 185 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 640

Literátka, výtvarnice, fotografka, básnířka, popularizátorka vědy a techniky. Vyšly jí čtyři knihy - Mýty v zrcadle vědy a fantazie, Po stopách tajemných umělců a záhadných pokladů, Na konci kolejí, Pronajmu svět Zn. Virtuální. Měla řadu samostatných výstav po celé ČR. Od roku 1997 vydávala na Netu různé e-ziny zaměřené na sci-fi, techniku a vědu. Zelós (1997-2000), Universum (2000 - 2004), Futurologie (2003 -2009). V letech 2000- 2004 pracovala pro e-zin Neviditelný pes. Do roku 2010 publikovala vědecko-populární články snad ve všech seriózních novinách a časopisech. V současné době se převážně věnuje psaní beletrie a to sci-fi, focení a digitální grafice.

http://sciafant.blogspot.cz/

http://vasagita.blogspot.cz/

Najdete na iDNES.cz