Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hanobení prezidenta České republiky a Bruselští páni

21. 11. 2016 8:20:00
Když se nesmí beztrestně hanobit státní vlajka, státní znak, národ, náboženství, rasa, etnická skupina... proč by se mohl beztrestně hanobit prezident? Jedno je jasné, za hanobení by neměl být trest vězení

Pokud pohanobím pana B a řeknu o něm, že je to hovado a blb a nazvu ho přirozením, tak mě pan B může zažalovat za urážku cti jeho osoby a soud vyhraje. I když se jedná jen o přečin, kdo hanobí osobu, zaplatí pokutu nebo mu může být uložena veřejná omluva. Takže kde je problém? Hanobení jako hanobení – kdo hanobí prezidenta, měl by dostat pokutu, či se veřejně omluvit. Právo by mělo chránit a trestat všechny jedním metrem. Tímto by nebyla omezena ničí svoboda slova natož svoboda tisku, tento přečin zde již existuje a hanobení nemá se svobodou slova či tisku nic společného a kritiky se to netýká. Kritika něčeho či někoho - to je něco jiného, to není vyřčení kopy sprostoty.

Připomeňme si, že přestupkem je i hanobení státních symbolů http://www.policejninoviny.cz/hanobeni-statnich-symbolu.html a hrozí pokuta 10 000Kč.

Existující zákony, které se zabývají hanobením.

Jedná se o trestné činy narušující soužití lidí a za které můžete jít do vězení. http://zakony.centrum.cz/trestni-zakonik/cast-2-hlava-10-dil-5

Sem spadá:

§ 352Násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci

§353Nebezpečné vyhrožování

§ 354Nebezpečné pronásledování

§ 355Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob

§ 356Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod

V zákonu se praví:§ 355

Kdo veřejně hanobí

a) některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, nebo

b) skupinu osob pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání,

bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

Takže i precedens trestnosti hanobení odnětím svobody existuje, hanobíte-li vyjmenované a je jasné, že se nemusí jednat jen o nadávky, tak jdete za katr. Toto je omezování svobody slova a tisku par excellence, protože soud může rozhodnout, že vaše konstruktivní kritika je podněcováním k nenávisti a máte smůlu. I když třeba máte pravdu, stanete se politickým vězněm ani nevíte jak. Prostě ono klasické – pro hubu na hubu. Tento zákon by tedy měl být pozměněn - mělo by se jednat o přečin, za který hrozí pouze pokuta.

Ti Bruselští páni...

Když se nesmí beztrestně hanobit státní vlajka, státní znak, národ, náboženství, rasa, etnická skupina... proč by se mohl beztrestně hanobit prezident? Jedno je jasné, za hanobení by neměl být trest vězení – zákony týkající se hanobení, za jejichž porušení je trestní sazba až dva roky, jsou velmi špatné zákony a mohou být zneužity pro likvidaci nepohodlných lidí, jak už se v historii stalo tolikrát. Ovšem nějak to nikomu kompetentnímu nevadí, že by se vlastně jednalo o politické vězně.

Je s podivem, že se tedy „Brusel“ začala ozývat až po návrhu dodatku zákona, kriminalizujícího hanobení českého prezidenta.

Ústy Dunjany Mijatović, která je představitelkou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE), projevila EU najednou velké obavy o svobodu slova a svobodu tisku. „Tato navrhovaná změna by umožnila stíhání kritiků prezidenta a představuje hrozbu pro svobodu projevu a svobodu sdělovacích prostředků v České republice,“ prohlásila Mijatovićová. Dále řekla, že politici musí snést nějaké to hanobení. http://www.osce.org/fom/282016

Tak zákon hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny, Bruselu nevadí- ba naopak a vlastně stejný zákon zakazující hanobení prezidenta jim vadí? Dávají tak najevo, že hanobením úředníci z Bruselu myslí už kritiku? Jak už jsem psala, kritika není hanobení a vulgarity skutečně nejsou kritika. A když se nesmí hanobit vlajka ani pan Vonásek, neměl by se nechat hanobit ani prezident. Ovšem v normálním demokratickém státu by mělo platit, že vůbec za žádná – a to slovní, psaná, kreslená či publikovaná na Internetu - hanobení a to čehokoliv, by nemělo hrozit vězení, ale jen pokuta a hanobení musí být opravdu neurvalými hanobeními ne vtipem třebas neuctivým či konstruktivní kritikou. Jinak se jedná o politickou šikanu. Nakonec sami úředníci vydali toto prohlášení http://assembly.coe.int/nw/xml/XRef/Xref-XML2HTML-en.asp?fileid=21521&lang=en

...satira – včetně satiry neuctivé – a informace, které jsou útočící, šokující nebo zneklidňující, včetně kritiky náboženství, jsou chráněny jako součást svobody projevu článkem 10 Evropské úmluvy o lidských právech. Evropa by neměla vycházet vstříc vzrůstající citlivosti určitých náboženských skupin. Demokracie má právo a povinnost bránit se...

Autor: Jita Splítková | pondělí 21.11.2016 8:20 | karma článku: 24.79 | přečteno: 566x

Další články blogera

Jita Splítková

Jejich malý svět

Ti dva pánové měli velké sny a v nich byl malý, maličkatý svět... nanosvět... a jeden z nich o něm sní dál

22.6.2017 v 9:28 | Karma článku: 10.47 | Přečteno: 260 | Diskuse

Jita Splítková

Správně nastavená ozubená kolečka

V historii vývoje počítačů jsou stovky jmen, připomeňme si některá. Tak třeba - víte kdo byl I.S.Brook?

21.6.2017 v 10:11 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 426 | Diskuse

Jita Splítková

Politika? Nezájem!

Důvody proč už nejen ženy, politika nebaví. A je mládí nositelem pokroku nebo idiocie? Jsou staří ropuchou na prameni nebo tahouny budoucnosti?

9.6.2017 v 9:35 | Karma článku: 12.26 | Přečteno: 335 | Diskuse

Jita Splítková

Ženy v politice. Ano? Ne? Podívejme se do historie.

K pochopení věcí je nutné znát i historii určitého společenského jevu a je jedno oč se jedná – takže odpověď - jestli ženy patří do politiky, hledejme i v historii mezi panovnicemi, rebelkami a zákonodárkyněmi.

8.6.2017 v 9:29 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 458 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Magdalena Westman

Babiš mate rolákem

Koaliční vyjednávání se mohou protáhnout, ale z oblíbených roláků Andreje Babiše můžeme vyčíst leccos již nyní.

23.10.2017 v 19:39 | Karma článku: 10.57 | Přečteno: 719 | Diskuse

Jan Šik

Leningrad: Metronom

Metronom je přístroj, který rovnoměrně odklepává rytmus hudební skladby. Jde rovněž o jeden ze symbolů leningradské blokády. Neznamenal jen varování před nálety.

23.10.2017 v 19:00 | Karma článku: 13.48 | Přečteno: 389 | Diskuse

Jan Ziegler

Senzace: vládu sestaví štamgasti z Masných krámů

Už je to tak, vzhledem k tomu, že nikdo nechce do vlády s Andrejem Babišem, a ten zase nechce vládnout s Okamurovci a komunisty, hrozilo bezvládí. A v tento okamžik jsme se rozhodli jít do akce.

23.10.2017 v 17:42 | Karma článku: 15.63 | Přečteno: 878 | Diskuse

Miroslav Nigrin

Opilí úspěchem a adrenalin!

Tak už je pár dní po volbách. Když si tak pročítám ony stesky na sítích, tak si v duchu říkám, co vlastně lidi chtějí? A to nehovořím o těch výkřicích některých politiků o tom, že je ohrožena demokracie apod.

23.10.2017 v 16:38 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 466 | Diskuse

Pavel Nitka

My jsme ti slušní a nikdy bychom nikoho neurazili. Zato všichni ostatní jsou idioti!

Vůbec ničemu nerozumí a před své jméno by si měli dát titul Tb. Pro ty neznalé je to titul Totální blb... Divím se, že my slušňáci a dokonale moudří občané s nimi zvládáme sdílet stejnou republiku.

23.10.2017 v 16:17 | Karma článku: 19.06 | Přečteno: 834 | Diskuse
Počet článků 165 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 519

Literátka, výtvarnice, fotografka, básnířka, popularizátorka vědy a techniky. Vyšly jí čtyři knihy - Mýty v zrcadle vědy a fantazie, Po stopách tajemných umělců a záhadných pokladů, Na konci kolejí, Pronajmu svět Zn. Virtuální. Měla řadu samostatných výstav po celé ČR. Od roku 1997 vydávala na Netu různé e-ziny zaměřené na sci-fi, techniku a vědu. Zelós (1997-2000), Universum (2000 - 2004), Futurologie (2003 -2009). V letech 2000- 2004 pracovala pro e-zin Neviditelný pes. Do roku 2010 publikovala vědecko-populární články snad ve všech seriózních novinách a časopisech. V současné době se převážně věnuje psaní beletrie a to sci-fi, focení a digitální grafice.

http://sciafant.blogspot.cz/

http://vasagita.blogspot.cz/Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.