Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Můj stroj mi rozumí aneb jak ulehčit život

26. 04. 2016 14:18:19
Komunikace mozek - stroj zajímá laiky i výzkumníky už dlouhou dobu a i úspěchy se pomalu dostavují. Použití bude jak v medicíně - ulehčí život nepohyblivým lidem, tak i pro neobyčejné zábavné hry.

Skutečně zajímavý interface mozek - stroj (Brain Machine Interface - BMI) představily společně Mezinárodní institut telekomunikačních výzkumů ATR a Honda. Projekt. Je založen na využití práce týmu doktora Yukiyasu Kamitani z ATR-CNS.

Jedná se o bezdrátové spojení člověka s robotem manipulátorem. Neradujte se předčasně, člověk sice nemá elektrody zavedené do mozku ani nemusí mít na hlavě žádnou helmu a čidla snímající jeho EEG - elektrickou aktivitu mozku, ale zase je zasunutý v magneto-rezonančním skeneru - opět se tedy nejedná o pohodlnou komunikaci.

Toto rozhraní pracuje na základě analýzy snímků aktivity jednotlivých pásem mozku, které jsou získávány skenováním. Tato obrazová data následně zpracovává "inteligentní" program. Vypočítává z nich dopředu přesně určené nervové signály, které odpovídají, rovněž dopředu stanoveným, pohybům ruky a prstů, které dělá člověk. Tyto jednoduché pohyby se pak zadávají jako příkazy robotu - zatím se jedná pouze o robotickou ruku, která je ihned vykonává. Prodleva mezi pohybem člověka a stroje je minimální, činí 7 sekund. Přesnost rozpoznání určitého lidského pohybu podle snímků mozku, je zatím 85 procentní. Takže to na první pohled vypadá, jako by byl robot přímo "telepaticky" spojen s člověkem.

A praktické využití takového ovládání strojů a přístrojů přímo z mozku? Umožní to zvětšení samostatnosti nepohyblivý lidí, rozšíří možnosti ovládání hraček a her pro děti i dospělé, takovýto interface bude velice vítaným i kosmonauty ... a další možnosti se budou jistě nacházet. Samozřejmě, že výzkumníci budou nejdříve muset onen obrovský magneto resonanční tomograf zmenšit na velikost přilby nebo ještě lépe čelenky.

Stolní hru založenou na hráčově myšlenkové aktivitě si můžete zakoupit od konce roku 2003. Jedná se o Mindball neboli mozkový fotbal. Hra vznikla díky výzkumům ve švédském Interactive Institute. Design vypracoval Mats Theselius. Nejedná se o stolní fotbal v pravém slova smyslu - hrají ho pouze dva hráči s kovovou kuličkou, která je pokrytá kaučukem a jejíž výchozí stav je uprostřed stolu.

Kolem hlavy si "fotbalisté" připevní čelenku, která v sobě obsahuje snímače nebo elektrody. Po straně je prostřednictvím kabelů napojena na takzvaný biosenzorický systém, který je založen na EEG. Snímají se alfa a théta mozkové vlny, které vznikají při hluboké koncentraci a následném uvolnění. Počítač z biosenzorického systému dostává odpovídající instrukce k tomu, jak má posouvat kovový míček, po magnetických kolejničkách, které jsou pod povrchem stolu. Vítězí ten hráč, který se dokáže více zkoncentrovat na dopravení míčku do soupeřovy branky a překonat jeho snahu zabránit gólu. Diváci nejen vidí pohyb kuličky a obličeje hráčů, na monitoru sledují i jejich elektroencefalografy.

Další technická zajímavost, která může velmi ulehčit lidský život je rukavice tlumočící znakovou řeč do hlasové. Zatím je to jen studentská práce, ale jistě ji dotáhnou do komerčního konce a hluchoněmí pacienti ji budou dostávat jako zdravotní pomůcku – bylo by to hezké a navíc rukavice může mít i podle studentů širší použití i pro virtuální svět her.

předchozí článek o mozku zde: http://splitkova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=506065

Autor: Jita Splítková | úterý 26.4.2016 14:18 | karma článku: 12.19 | přečteno: 187x

Další články blogera

Jita Splítková

Jejich malý svět

Ti dva pánové měli velké sny a v nich byl malý, maličkatý svět... nanosvět... a jeden z nich o něm sní dál

22.6.2017 v 9:28 | Karma článku: 10.14 | Přečteno: 259 | Diskuse

Jita Splítková

Správně nastavená ozubená kolečka

V historii vývoje počítačů jsou stovky jmen, připomeňme si některá. Tak třeba - víte kdo byl I.S.Brook?

21.6.2017 v 10:11 | Karma článku: 11.85 | Přečteno: 425 | Diskuse

Jita Splítková

Politika? Nezájem!

Důvody proč už nejen ženy, politika nebaví. A je mládí nositelem pokroku nebo idiocie? Jsou staří ropuchou na prameni nebo tahouny budoucnosti?

9.6.2017 v 9:35 | Karma článku: 11.93 | Přečteno: 334 | Diskuse

Jita Splítková

Ženy v politice. Ano? Ne? Podívejme se do historie.

K pochopení věcí je nutné znát i historii určitého společenského jevu a je jedno oč se jedná – takže odpověď - jestli ženy patří do politiky, hledejme i v historii mezi panovnicemi, rebelkami a zákonodárkyněmi.

8.6.2017 v 9:29 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 458 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Rychlejší než světlo – existuje nadsvětelná rychlost?

Rychlost světla je limitující rychlostí. Žádná informace se nemůže pohybovat rychleji než světlo ve vakuu. Přesto existují podmínky, kdy mohou mít částice hmoty nadsvětelnou rychlost. (délka blogu 5 min.)

23.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 12.81 | Přečteno: 321 | Diskuse

Dana Tenzler

Tekoucí písek – dá se v něm utopit?

Původně pevná země se najednou otevře, aby spolkla dům. Fikce nebo realita? Tekoucí písek je skutečně schopný pohltit celé domy. Dá se v něm utopit? (délka blogu 3 min.)

19.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 23.73 | Přečteno: 629 | Diskuse

Pavel Suk

Mochovce – jaderná elektrárna, nebo past na peníze

Dnešní článek bude věnován slovenské jaderné elektrárně Mochovce, která je ve výstavbě již od roku 1981. Podle plánů měly být v komplexu 4 jaderné reaktory VVER-440 ale během let došlo k událostem, které vedly ke zpoždění výstavby

18.10.2017 v 20:02 | Karma článku: 9.62 | Přečteno: 299 | Diskuse

Marián Kapolka

Polemiky o evolúcii-8.Bunkový genóm ako báseň. Posunieme „hranice“ života?

Ukázalo sa, že na procesy genetických zmien je možné, ba nutné, aplikovať princípy informatiky a kombinatoriky. Aké sú niektoré závery týchto empirických vied pre biológiu? - Je živá už molekula RNA? Kde vlastne začína život?

16.10.2017 v 17:08 | Karma článku: 7.43 | Přečteno: 109 | Diskuse

Jan Fikáček

Dnešní fyzice chybí.... více fyziky, aneb proč je matematika někdy fyzikálně slepá

Matematika je náš nejlepší "smysl", kterým vidíme nejhlouběji do světa elementárních částic, či nejostřeji do minulosti vesmíru. Tento superiorní "smysl" má ale, bohužel, i své "optické klamy" a nedostatky.

16.10.2017 v 9:07 | Karma článku: 23.39 | Přečteno: 576 | Diskuse
Počet článků 165 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 519

Literátka, výtvarnice, fotografka, básnířka, popularizátorka vědy a techniky. Vyšly jí čtyři knihy - Mýty v zrcadle vědy a fantazie, Po stopách tajemných umělců a záhadných pokladů, Na konci kolejí, Pronajmu svět Zn. Virtuální. Měla řadu samostatných výstav po celé ČR. Od roku 1997 vydávala na Netu různé e-ziny zaměřené na sci-fi, techniku a vědu. Zelós (1997-2000), Universum (2000 - 2004), Futurologie (2003 -2009). V letech 2000- 2004 pracovala pro e-zin Neviditelný pes. Do roku 2010 publikovala vědecko-populární články snad ve všech seriózních novinách a časopisech. V současné době se převážně věnuje psaní beletrie a to sci-fi, focení a digitální grafice.

http://sciafant.blogspot.cz/

http://vasagita.blogspot.cz/Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.