Inteligentní roboty a naše důchody.

20. 04. 2016 10:00:00
Zamyšlení na téma: kdy stroj přestane být strojem, ale stane se umělou inteligentní bytostí, a jak by automatizace mohla vyřešit například stárnutí populace.

Tolik lidí už přemýšlelo nad tím, kdy inteligentní stroj přestane být strojem. Kdy? Pokud začne "myslet" a projde Turingovým testem? Až se začne sám obnovovat, opravovat a replikovat? Nebo v ten moment až pocítí nějakou emoci? Pokud ho třeba nějaká informace osobně raní nebo zalže, zfalšuje data... zamiluje se?

Ano, až se stroj zamiluje, stane se bytostí. Jenže proč by dokonalý stroj dělal něco tak pošetilého? Z jakého popudu by si dobrovolně ubíral svůj drahocenný čas a věnoval ho lásky trampotám? Odpověď je jasná, protože by už nebyl stroj, ale živá bytost.

Mohl by superchytrý stroj tak zhloupnout? Nebyl by to přeci už stroj. Nakonec, zamilovaná umělá inteligence je přeci pro nás přijatelnější než ta neosobní lhostejná, bezcitná... a mohla by tato bláznivá eventualita někdy nastat? Kdo ví? ...asi spíš ne... možná by bylo lepší napsat - doufejme, že ne. Lidé sami mezi sebou mají tolik problémů s láskou, a když by se k nim přidaly ještě stroje... kde by náš svět skončil?

Představte si po nocích plačící umělou inteligenci v podobě krabice na stole, která vzdychá a trápí se láskou k mladému pracovníku výzkumu či inteligentní a myslící vozítko tetelící se blahem, když do něj usedne jeho řidička... bizarní... nemožné! Nemožné? Třeba by ta jejich láska byla ta opravdová ta čistá bez egoismu, zištných úmyslů... to je pohádka. Pokud by se podařilo sestrojit umělou inteligenci identickou s lidskou, tak by měla vše lidské, nebyla by nic lepšího a ani horšího.

Jenže, co bychom tímto výtvorem jako lidstvo získali? Kamarády? Otroky? Nepřátelé? Velké problémy? Nebo prostě nic? Nejspíš opravdu velký problém.

ve sci-fi seriálu Lexx robotická hlava 790 miluje Xev

Ještě by mohla nastat eventualita, že umělý mozek by byl vložen do naklonovaného či z kmenových buněk vytvořeného těla nebo prostě vytištěného na 3D tiskárně z biologického materiálu či polymerů.

A softwarově obnovený umělý Leonardo da Vinci - 3D vytištěný by se odebral do Louvru a zase a zas by štětečkem nanášel další a další vrstvičky na tvář Mony Lisy a třeba Puškin by sedl za stůl a znovu a znovu psal „Já píši vám - co mohu více? Co ještě mohu dodati? Teď vím, že máte právo sice mne pohrdáním trestati, leč ještě věřím, nešťastnice, že mne váš milosrdný soud nemůže přece zavrhnout..." za Taťánu Oněginovi. Měli by to v mozku předem naprogramované. Jenže vytvářeli by další díla v duchu svých matric?

No, to těžko, vždyť by to byla jen vnější podoba, i se srdcem v těle by to pořad byla umělá inteligence v bio-stroji. Jenže, kdo by to poznal. Nebyl by takový bio-robot se supr mozkem nakonec třeba i lepší než někteří lidé bez mozku?

Lidstvo, tedy hlavně Evropa, prý vymírá. Nebyla by tedy umělá inteligence pak tak za tři sta, čtyři sta, tisíc let jediná, kdo by svědčil, že někdy byla nějaká neumělá? Nebylo by tedy její vytvoření zajištěním nesmrtelnosti lidstva?

Možné je v daleké budoucnosti vše. Pro tu naši aktuální budoucnost by špičkové hi-tech stroje a roboty, ne s lidskou, ale se strojovou inteligencí, mohly vyřešit problém důchodů příštích generací. Zajistily by potřebnou pracovní sílu a výrobu a tím pádem peníze na důchody. Cesta plně automatizovaných výrobních provozů a použití robotů například v nákupních centrech, ve zdravotnictví, domovech důchodců, poštách...prostě skoro všude, se mi jeví jako velmi dobře schůdná. A i při poklesu počtu populace v České republice by zajistila bezproblémový chod hospodářství a stejnou úroveň ekonomiky, jako při větším počtu obyvatel. Za stroje se neodvádí žádné sociální ani důchodové pojištění jen se účetně odepisují a nepotřebují služeb zdravotnictví, jen opraváře a nové součástky a samozřejmě počáteční investici do nich.

Vypadá to jako žert, ale plně automatizované výroby už nějakou dobu existují třeba v automobilovém průmyslu. Zde se můžete podívat na plně automatizovanou výrobu v Tesla ́s Factory http://www.businessinsider.com/tesla-factory-robots-elon-musk-2015-9

V medicíně jsou chirurgy a to už i u nás používány roboty operatéři. V Japonsku fungují i jako pomocný zdravotní personál.

robo strážný a policista

Jenže lidi jsou jako pracovníci přece jen ještě mnohem lacinější a je jich víc.

Autor: Jita Splítková | středa 20.4.2016 10:00 | karma článku: 7.75 | přečteno: 273x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Jan Pražák

Mají mít staří lidé přednost?

Ráno jsem vstala levou nohou. Začalo to už předchozí večer, vnučka mi říkala do telefonu, že tam u nich přepadl nějaký mladý mizera staříka, který sotva chodil. Okradl ho a srazil na zem, až si ten pán pohmoždil ruku a odřel tvář.

28.3.2024 v 14:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunistický guru Marx byl vykořisťovatelem a hrubým člověkem

Na zakladateli vědeckého socialismu toho nebylo moc vědeckého a dělníky vůbec nemusel. Viděl v nich pouze nástroje (užitečné idioty), které svrhnou kapitalismus. Nenáviděl Židy a Slovany včetně Čechů.

28.3.2024 v 13:30 | Karma článku: 9.38 | Přečteno: 92 | Diskuse

Rudolf Pekař

Bacha na sváteční cyklisty

Začátek jara přináší nejen kvetoucí přírodu, ale také návrat cyklistů na silnice. Bohužel, spolu s nimi se objevují i tzv. sváteční cyklisté, kteří se chovají neopatrně a nezodpovědně.

28.3.2024 v 12:17 | Karma článku: 4.38 | Přečteno: 123 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Velký pátek jako příležitost

Už několik let je v "portfoliu" státních svátků i Velký pátek, který by mohl být vhodnou příležitostí k uvědomění si tzv. evropských hodnot, s nimiž se poslední léta mediálně žongluje.

28.3.2024 v 9:34 | Karma článku: 13.85 | Přečteno: 187 | Diskuse

Filip Vracovský

Jak to vypadá Mordor ( Rusko ) už nám klepe na dveře ?

Krátká předsváteční úvaha ... Taky vás některé uklidňující zprávy spíš rozruší ? Račte vstoupit .....

28.3.2024 v 9:00 | Karma článku: 13.45 | Přečteno: 351 |
Počet článků 189 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 706

Literátka, výtvarnice, fotografka, básnířka, popularizátorka vědy a techniky. Vyšly jí čtyři knihy - Mýty v zrcadle vědy a fantazie, Po stopách tajemných umělců a záhadných pokladů, Na konci kolejí, Pronajmu svět Zn. Virtuální. Měla řadu samostatných výstav po celé ČR. Od roku 1997 vydávala na Netu různé e-ziny zaměřené na sci-fi, techniku a vědu. Zelós (1997-2000), Universum (2000 - 2004), Futurologie (2003 -2009). V letech 2000- 2004 pracovala pro e-zin Neviditelný pes. Do roku 2010 publikovala vědecko-populární články snad ve všech seriózních novinách a časopisech. V současné době se převážně věnuje psaní beletrie a to sci-fi, focení a digitální grafice.

http://sciafant.blogspot.cz/

http://vasagita.blogspot.cz/

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...