Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inteligentní roboty a naše důchody.

20. 04. 2016 10:00:00
Zamyšlení na téma: kdy stroj přestane být strojem, ale stane se umělou inteligentní bytostí, a jak by automatizace mohla vyřešit například stárnutí populace.

Tolik lidí už přemýšlelo nad tím, kdy inteligentní stroj přestane být strojem. Kdy? Pokud začne "myslet" a projde Turingovým testem? Až se začne sám obnovovat, opravovat a replikovat? Nebo v ten moment až pocítí nějakou emoci? Pokud ho třeba nějaká informace osobně raní nebo zalže, zfalšuje data... zamiluje se?

Ano, až se stroj zamiluje, stane se bytostí. Jenže proč by dokonalý stroj dělal něco tak pošetilého? Z jakého popudu by si dobrovolně ubíral svůj drahocenný čas a věnoval ho lásky trampotám? Odpověď je jasná, protože by už nebyl stroj, ale živá bytost.

Mohl by superchytrý stroj tak zhloupnout? Nebyl by to přeci už stroj. Nakonec, zamilovaná umělá inteligence je přeci pro nás přijatelnější než ta neosobní lhostejná, bezcitná... a mohla by tato bláznivá eventualita někdy nastat? Kdo ví? ...asi spíš ne... možná by bylo lepší napsat - doufejme, že ne. Lidé sami mezi sebou mají tolik problémů s láskou, a když by se k nim přidaly ještě stroje... kde by náš svět skončil?

Představte si po nocích plačící umělou inteligenci v podobě krabice na stole, která vzdychá a trápí se láskou k mladému pracovníku výzkumu či inteligentní a myslící vozítko tetelící se blahem, když do něj usedne jeho řidička... bizarní... nemožné! Nemožné? Třeba by ta jejich láska byla ta opravdová ta čistá bez egoismu, zištných úmyslů... to je pohádka. Pokud by se podařilo sestrojit umělou inteligenci identickou s lidskou, tak by měla vše lidské, nebyla by nic lepšího a ani horšího.

Jenže, co bychom tímto výtvorem jako lidstvo získali? Kamarády? Otroky? Nepřátelé? Velké problémy? Nebo prostě nic? Nejspíš opravdu velký problém.

ve sci-fi seriálu Lexx robotická hlava 790 miluje Xev

Ještě by mohla nastat eventualita, že umělý mozek by byl vložen do naklonovaného či z kmenových buněk vytvořeného těla nebo prostě vytištěného na 3D tiskárně z biologického materiálu či polymerů.

A softwarově obnovený umělý Leonardo da Vinci - 3D vytištěný by se odebral do Louvru a zase a zas by štětečkem nanášel další a další vrstvičky na tvář Mony Lisy a třeba Puškin by sedl za stůl a znovu a znovu psal „Já píši vám - co mohu více? Co ještě mohu dodati? Teď vím, že máte právo sice mne pohrdáním trestati, leč ještě věřím, nešťastnice, že mne váš milosrdný soud nemůže přece zavrhnout..." za Taťánu Oněginovi. Měli by to v mozku předem naprogramované. Jenže vytvářeli by další díla v duchu svých matric?

No, to těžko, vždyť by to byla jen vnější podoba, i se srdcem v těle by to pořad byla umělá inteligence v bio-stroji. Jenže, kdo by to poznal. Nebyl by takový bio-robot se supr mozkem nakonec třeba i lepší než někteří lidé bez mozku?

Lidstvo, tedy hlavně Evropa, prý vymírá. Nebyla by tedy umělá inteligence pak tak za tři sta, čtyři sta, tisíc let jediná, kdo by svědčil, že někdy byla nějaká neumělá? Nebylo by tedy její vytvoření zajištěním nesmrtelnosti lidstva?

Možné je v daleké budoucnosti vše. Pro tu naši aktuální budoucnost by špičkové hi-tech stroje a roboty, ne s lidskou, ale se strojovou inteligencí, mohly vyřešit problém důchodů příštích generací. Zajistily by potřebnou pracovní sílu a výrobu a tím pádem peníze na důchody. Cesta plně automatizovaných výrobních provozů a použití robotů například v nákupních centrech, ve zdravotnictví, domovech důchodců, poštách...prostě skoro všude, se mi jeví jako velmi dobře schůdná. A i při poklesu počtu populace v České republice by zajistila bezproblémový chod hospodářství a stejnou úroveň ekonomiky, jako při větším počtu obyvatel. Za stroje se neodvádí žádné sociální ani důchodové pojištění jen se účetně odepisují a nepotřebují služeb zdravotnictví, jen opraváře a nové součástky a samozřejmě počáteční investici do nich.

Vypadá to jako žert, ale plně automatizované výroby už nějakou dobu existují třeba v automobilovém průmyslu. Zde se můžete podívat na plně automatizovanou výrobu v Tesla ́s Factory http://www.businessinsider.com/tesla-factory-robots-elon-musk-2015-9

V medicíně jsou chirurgy a to už i u nás používány roboty operatéři. V Japonsku fungují i jako pomocný zdravotní personál.

robo strážný a policista

Jenže lidi jsou jako pracovníci přece jen ještě mnohem lacinější a je jich víc.

Autor: Jita Splítková | středa 20.4.2016 10:00 | karma článku: 6.92 | přečteno: 262x

Další články blogera

Jita Splítková

Jejich malý svět

Ti dva pánové měli velké sny a v nich byl malý, maličkatý svět... nanosvět... a jeden z nich o něm sní dál

22.6.2017 v 9:28 | Karma článku: 10.47 | Přečteno: 260 | Diskuse

Jita Splítková

Správně nastavená ozubená kolečka

V historii vývoje počítačů jsou stovky jmen, připomeňme si některá. Tak třeba - víte kdo byl I.S.Brook?

21.6.2017 v 10:11 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 426 | Diskuse

Jita Splítková

Politika? Nezájem!

Důvody proč už nejen ženy, politika nebaví. A je mládí nositelem pokroku nebo idiocie? Jsou staří ropuchou na prameni nebo tahouny budoucnosti?

9.6.2017 v 9:35 | Karma článku: 12.26 | Přečteno: 335 | Diskuse

Jita Splítková

Ženy v politice. Ano? Ne? Podívejme se do historie.

K pochopení věcí je nutné znát i historii určitého společenského jevu a je jedno oč se jedná – takže odpověď - jestli ženy patří do politiky, hledejme i v historii mezi panovnicemi, rebelkami a zákonodárkyněmi.

8.6.2017 v 9:29 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 458 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Magdalena Westman

Babiš mate rolákem

Koaliční vyjednávání se mohou protáhnout, ale z oblíbených roláků Andreje Babiše můžeme vyčíst leccos již nyní.

23.10.2017 v 19:39 | Karma článku: 10.57 | Přečteno: 715 | Diskuse

Jan Šik

Leningrad: Metronom

Metronom je přístroj, který rovnoměrně odklepává rytmus hudební skladby. Jde rovněž o jeden ze symbolů leningradské blokády. Neznamenal jen varování před nálety.

23.10.2017 v 19:00 | Karma článku: 13.48 | Přečteno: 386 | Diskuse

Jan Ziegler

Senzace: vládu sestaví štamgasti z Masných krámů

Už je to tak, vzhledem k tomu, že nikdo nechce do vlády s Andrejem Babišem, a ten zase nechce vládnout s Okamurovci a komunisty, hrozilo bezvládí. A v tento okamžik jsme se rozhodli jít do akce.

23.10.2017 v 17:42 | Karma článku: 15.63 | Přečteno: 877 | Diskuse

Miroslav Nigrin

Opilí úspěchem a adrenalin!

Tak už je pár dní po volbách. Když si tak pročítám ony stesky na sítích, tak si v duchu říkám, co vlastně lidi chtějí? A to nehovořím o těch výkřicích některých politiků o tom, že je ohrožena demokracie apod.

23.10.2017 v 16:38 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 466 | Diskuse

Pavel Nitka

My jsme ti slušní a nikdy bychom nikoho neurazili. Zato všichni ostatní jsou idioti!

Vůbec ničemu nerozumí a před své jméno by si měli dát titul Tb. Pro ty neznalé je to titul Totální blb... Divím se, že my slušňáci a dokonale moudří občané s nimi zvládáme sdílet stejnou republiku.

23.10.2017 v 16:17 | Karma článku: 19.06 | Přečteno: 834 | Diskuse
Počet článků 165 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 519

Literátka, výtvarnice, fotografka, básnířka, popularizátorka vědy a techniky. Vyšly jí čtyři knihy - Mýty v zrcadle vědy a fantazie, Po stopách tajemných umělců a záhadných pokladů, Na konci kolejí, Pronajmu svět Zn. Virtuální. Měla řadu samostatných výstav po celé ČR. Od roku 1997 vydávala na Netu různé e-ziny zaměřené na sci-fi, techniku a vědu. Zelós (1997-2000), Universum (2000 - 2004), Futurologie (2003 -2009). V letech 2000- 2004 pracovala pro e-zin Neviditelný pes. Do roku 2010 publikovala vědecko-populární články snad ve všech seriózních novinách a časopisech. V současné době se převážně věnuje psaní beletrie a to sci-fi, focení a digitální grafice.

http://sciafant.blogspot.cz/

http://vasagita.blogspot.cz/Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.