Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Staneme se díky chytrým mobilům idioty?

Budoucnost si povětšinou vytváříme sami a budoucnost dalších století začíná každý současný den. Jak asi lidé za sto let budou mluvit o našich miláčcích - mobilech? A budou vůbec mluvit?

 

Traduje se - nevím jestli to tak doopravdy bylo, ale v životopisech Vladimíra Majakovského se píše, že těsně před tím než se zastřelil, volal svým přátelům. Volal marně. Nikde nikdo anebo prostě telefon schválně nezvedali, neslyšeli zvonění… Možná nastaly všechny varianty, možná, že opravdu jen nikdo nebyl doma. Změnilo by se něco v životě básníka, kdyby už tenkrát existovaly mobilní telefony? Určitě by se k některému příteli dovolal a ten pocit opuštěnosti, prázdnoty, beznaděje… marnosti by Majakovský vykřičel do mikrofonu a sebevraždu by neuskutečnil. Možná. To nevíme. Mobil ještě nebyl snad ani v představách fantastů.

Nyní jej třímáme ve svých rukou jako šaman svůj magický talisman a jako k takovému se k němu i chováme, milujeme ho, chlubíme se jím, bojíme se jeho ztráty a nenávidíme ho. Adorace tohoto přístroje jde v současnosti tak daleko, že kdo ho v našem světě nemá, je pokládaný za podivína či chudáka.

Když odcházíme ven, pečlivě kontrolujeme, jestli je na svém místě v bundě nebo kabelce. Někdo ho raději téměř nespouští z očí - není to pouze nějaký přístroj, je to náš šém, který z nás dělá Golemy komunikace. Ano, když jej přiložíme k uchu, můžeme hovořit s celým světem. Právě tato jeho funkce z něj pro nás udělala už nepostradatelný předmět. Urychluje a zjednodušuje jak práci, dostupnost informací, ovládání domácnosti na dálku i třeba kontrolu dětí. Navíc, člověk se s ním v kapse, cítí tak nějak bezpečněji. Je znám nejeden případ, když si lavinou zasypaný lyžař zpod vrstvy sněhu přivolal záchranu anebo pokud je přístroj aktivní, tak operátor najde ztracenou osobu… Další dobrou věcí jsou SMS a MMS. Pokud z nějakých důvodů neradi voláte nebo prostě dotyčnému nemůžete zavolat, ale potřebujete se omluvit ze schůzky, stačí napsat. Spěcháte na rande a vidíte, že to prostě nestihnete - jedna poslaná zpráva a jako důkaz silniční zácpy poslané foto a je zažehnán partnerský konflikt.

Pokud někde čekáte nebo sedíte v kavárně, tak vám mobil může posloužit jako takové "odrazovadlo dotěrů" - toto se týká hlavně paní a dívek. Prostě dotyčná buďto dělá, že něco čte na Internetu či smsky nebo je opravdu čte a píše a má tím zaručený klid od okolí. Mobil vás zachrání od nudy ve společnosti, kde se necítíte dobře. Ulehčí vám čekání u zubaře. Můžete si pustit nějaký film, hrát hry, dívat se na televizi.

 

 

To jsou klady mobilních telefonů. A zápory?

Možná, že jednoho krásného dne půjdeme do hospody na pivo. Sedneme si k přátelům a budeme se s nimi dorozumívat smskami nebo si volat s kolegou sedícím na druhém konci stolu. Už dnes se podívejte po hospodě, kavárně co dvojic se věnuje ne sobě, ale mobilu.

Pokud máte zapnutý mobil, jste vlastně neustále v práci - na horách, ve vaně, v posteli, což může vést až ke zhroucení se a k nenávisti vůči tomuto přístroji. K nenávisti vede i strach, že kdykoli obdržíme i špatnou zprávu. Také se někomu nemusí líbit, že kdo má technické prostředky, dokáže přesně lokalizovat aktivní přístroj. V souvislosti se stále aktivním mobilem se podle psychiatrů množí případy psychických poruch - jedná se o až panický strach z jeho vypnutí a pokud jsou nuceni jej vypnout, jsou nervózní, nemohou se soustředit a pociťuji strach.

Prvním, kdo začal poukazovat na novou chorobu - tzv. GSM- závislost, je profesorka Lisa Merlo z University státu Florida - podle ní se lidé bojí mobil vypnout ne z důvodu potřeby komunikace, ale z důvodu přání být neustále ve spojení a vědět, že mě vždy najdou, že jsem potřebný pro druhé, a že nezmeškám vážnou informaci…, proto lidé také neustále kontrolují, jestli jim nepřišla náhodou SMS či nemají zmeškaný hovor nebo co jim píší lidi na sociálních sítích. Zároveň si přejí zprávy dostávat a to hlavně od milovaných lidí nebo partnerů. Pokud se tak neděje, upadají až do deprese.

Závislost na mobilu je i taková, že jeho ztráta vede i k psychickému zhroucení se zoufalého majitele. Ono se totiž jedná hlavně o ztrátu telefonních čísel, někdy i nenahraditelnou, protože kdo z nás si je ještě píše do notýsku. Na druhou stranu sami z adresářů vymazáváme kontakty na ty lidi, kteří nás nějakým způsobem zklamali, nebo naopak si tam jejich čísla vkládáme, abychom nikdy jejich hovor nepřijali. Tímto je jakoby rituálně vymazáváme i ze svého života. Kolik lásek už také skončilo pouhou jednou SMS - je to tak jednoduché - napíše se něco jako "…už tě nechci" a je konec. Zdá se, že mobil zjednodušuje mezilidské vztahy a odstraňuje z nich emoce. Jeho klady se tak převracejí v zápory. Zavoláte, napíšete a vše je okamžitě neosobně vyřízené, do doby než onoho člověka potkáte. Proto možná také není takový zájem o videotelefony a výrobci jim nevěnují takovou pozornost. Chtěli byste vidět volaného a být viděni? Většinou ne, proto přeci jen voláte, protože je to jednodušší, než si s někým povídat tváří v tvář nebo dokonce se s ním vidět osobně. Začali jsme se bát emocí? Jenže pokud člověk bude už od útlého dětství vše takto jednoduše a tím pádem neosobně, řešit zavoláním nebo spíše přes SMS anebo Internet, tak už mu takovéto řešení jakýchkoli vztahů bude připadat normální a žádné výčitky svědomí, stud, soucit … prostě žádné emoce ho nebudou zatěžovat - do jeho života pouze přijde jedno telefonní číslo - člověk, odejde, nahradí ho jiné číslo…přístroj určený ke komunikaci by mohl vést k odcizení se lidí. No po pravdě řečeno nejen mobil… doba je taková… a vůbec už si nedovedeme představit posedlost mobily u Japonců a Korejců, jejich honbu za nejnovějšími modely a jejich problémy s focením kdekoli a kohokoli a následné spory, kdy se vyfocení v neuctivých situacích třeba v lázních, dožadují svého práva na ochranu osobnosti. Vše došlo tak daleko, že vláda přikázala výrobcům, aby byly telefony vybaveny zvukovou signalizací oznamující, že se fotí. Zdá se, že mobil i u k slušnosti vychovávaných Asiatů odstraňuje zábrany.

Japonský profesor Nobuo Masataka z Primate Research Institute, Kyoto University, pozorující děti a mládež používající mobily, dokonce napsal knihu "Opice s mobilními telefony" (Keitaiwo motta saru). Jelikož sleduje chování opic - hlavně šimpanzů, uviděl shodné znaky v jejich chování a tom teenagerů. Mobilní mládenci a děvčata podle profesora ztratili pojem mezi svým a cizím, mezi veřejným prostranstvím a soukromím a zformovali se do "dearuki-zoku -plemen". Obývají hlavně své teritorium, jinam chodí neradi i se strachem, setkání s novými lidmi je vyčerpává a unavuje. Mobilní telefon prý člověka zbaví jeho intelektuální výlučnosti"Telefony dnes za člověka řeší různé úlohy, které dříve musel plnit sám - například jak přemýšlet a zároveň mluvit. Lidé mohou pokud se něco nezmění dokonce ztratit schopnost přemýšlet. Informační technologie nás osvobodily od řady každodenních potíží, ale nyní nás oslabují a hubí… Můžete mě kritizovat za to, že jsem přirovnal člověka k opici, jak je vám libo. Ale já studuji primáty tak dlouhou dobu, že mohu s určitostí říci: to je skutečnost." říká Masataka.

Tak snad se díky chytrým mobilům nestaneme idioty.

 

a ještě něco žertíků

 

 

 

 

 

Autor: Jita Splítková | pondělí 18.4.2016 9:00 | karma článku: 13,33 | přečteno: 303x
  • Další články autora

Jita Splítková

Mariánský sloup jako zdvižený prostředníček

Tak to tu opět máme – snahy o obnovení sloupu hanby. Kdo soudný by chtěl mít v centru svého hlavního města symbol ponížení, zastrašování, utlačování, okradení, poněmčování - ale i kolaborace a lokajství? Proč neobnovovat?

17.6.2019 v 14:58 | Karma: 34,04 | Přečteno: 1703x | Společnost

Jita Splítková

Piráti, TOP09 a STAN - prostě příklad marasmu politických stran

Taková malá studie proč je politika fuj, ale proč se jí nevyhneme a o populismu stran, co křičí o populismu jiných a o nemoci naší doby – korektnosti a té jediné pravé povolené pravdě.

22.5.2019 v 9:20 | Karma: 35,64 | Přečteno: 1861x | Společnost

Jita Splítková

Katedrála a její zničení pro budoucnost

Na základě analýzy stavů věcí a faktů dedukuji, že požár Notre Dame s opravdu velkou pravděpodobností není náhoda. V článku vám tuto svoji myšlenku objasním zeširoka a z mnoha úhlů.

18.4.2019 v 16:01 | Karma: 38,52 | Přečteno: 2052x | Společnost

Jita Splítková

Nechci na západ ani na východ

Na východ, na východ, na východ... Křičelo se v minulém století. Přišel převrat a následovalo: Na západ, na západ, na západ...

21.3.2019 v 10:10 | Karma: 32,00 | Přečteno: 802x | Společnost

Jita Splítková

Tajní agenti a jejich sex mise a zmizelý novinář Peter Sweden.

Dějí se divné věci v životě, dějí se divné věci na Netu a na sociálních sítích. Všimli jste si, že zmizel novinář Peter Sweden?

19.3.2019 v 9:51 | Karma: 20,82 | Přečteno: 611x | Společnost

Jita Splítková

Soros, migranti, platební karty a bezbřehá pomoc

EU solící, OSN velící a Soros těžící – migrantský obchodní trojúhelník. A daňový poplatník plačící.

29.11.2018 v 10:00 | Karma: 34,54 | Přečteno: 1346x | Společnost

Jita Splítková

Feministky vymknuté z kuchyní šílí

Šílí nejen feministky i neinformovaní a placení a hlupáci. Proč? Oč se jedná? O ratifikaci Istanbulské úmluvy. Pokud by ji parlament ratifikoval, dopustil by se skoro vlastizrady. Nejsou to silná slova? Ne. Předkládám důkaz.

24.10.2018 v 13:59 | Karma: 43,18 | Přečteno: 3267x | Společnost

Jita Splítková

Manželství už jen svazek dvou lidí -Ano? Ne!

Manželství dvou lidí? Ne. Ano, jsme rozmanití a různí a to s sebou přináší, že prostě nemůže mít každý všechno, nač se umane.

19.10.2018 v 11:31 | Karma: 39,32 | Přečteno: 1784x | Společnost

Jita Splítková

Ó ta slova!

Slova milá, slova slušná, slova bojovná, slova sprostá – vše jsou jen slova a jejich volba není někdy náhodná. Třeba nevinné slovo kráva...

16.10.2018 v 14:47 | Karma: 15,37 | Přečteno: 396x | Společnost

Jita Splítková

Jsi starej, jsi mladej – od voleb padej!

Vždy před volbami zaznamenávám takovou podivnou věc – rozdmýchávání generační nenávisti. Mladí by chtěli zakázat jít volit penzistům, aby jim údajně svojí volbou nezničili život. Staří občas chtějí, aby bylo volební právo

5.10.2018 v 13:00 | Karma: 16,56 | Přečteno: 518x | Společnost

Jita Splítková

Evropa – území obchodujících států.

Jako jednotlivci mi mohou být některé státy sympatické a jiné se mi mohou až hnusit. Na státní úrovni by neměly být absolutně žádné emoce, o tom psal už George Washington.

26.9.2018 v 14:31 | Karma: 19,95 | Přečteno: 392x | Společnost

Jita Splítková

Skutečné lidství a skutečná hrdinka

V současné době tady kdejaký sobec a darmožrout vyřvává, jak je nutné přivézt do země mladé mohamedány a všichni křiklouni se cítí být dobroději, něčím lepším či dokonce hrdiny. Nejsou, ale vím o jedné výjimečné ženě.

24.9.2018 v 14:16 | Karma: 34,23 | Přečteno: 1119x | Společnost

Jita Splítková

Bouře ve sklenici vody nebo?

Včera jsem četla v Lidovkách článek paní MUDr. PhDr. Taťjany Horákové, CSc. – velmi solidní článek. Text byl docela rychle stažen a najednou tu máme podivný hon na čarodějnice.

20.9.2018 v 18:46 | Karma: 26,48 | Přečteno: 2367x | Společnost

Jita Splítková

Nenechat neznámé mladíky přijíti sem

Syrští mladíci – údajní sirotci a hned tolik vřeštění, ale není vše podivné? Pár důvodů proč sem v žádném případě tyto siroty nevozit neb mohlo by jít o dětské vojáky, ale poslat peníze přímo do Sýrie.

18.9.2018 v 12:13 | Karma: 43,05 | Přečteno: 2299x | Společnost

Jita Splítková

Ženštiny ženám

Jsou věci, co mi opravdu rozum nebere. Jednou z nich je chování feministek, těch bytostí s vagínou i bez.

11.9.2018 v 14:33 | Karma: 31,87 | Přečteno: 1099x | Společnost

Jita Splítková

Udávají, tedy jsou

Novou módou na sociálních sítích je veřejné chlubení se udáváním. Pyšní se tím mladé slečny i staré slečny, dámy, mladí muži a staří pánové, známá jména i neznámá.

10.9.2018 v 9:47 | Karma: 32,11 | Přečteno: 1016x | Společnost

Jita Splítková

Kladivo na mozky v rukou člověka, co není v tísni

Kdo ovlivní mozky dětí a mladých, ten má moc a zajištěnou svoji budoucnost – tak uvažují i nátlakové politické „neziskovky“. Jak se taková neziskovka pozná? Ne malá, ne velká úvaha.

29.6.2018 v 10:02 | Karma: 35,32 | Přečteno: 2315x | Společnost

Jita Splítková

Tragikomický hrdina Babčenko.

Arkadij Babčenko – jméno vysloužilého vojáka, o kterém se budou točit hořké komedie, jako o tom co z mrtvých vstal.

5.6.2018 v 13:07 | Karma: 22,98 | Přečteno: 820x | Společnost

Jita Splítková

Něco tady smrdí

Vražda dvou lidí. Dvou mladých lidí, kteří měli mít brzo svatbu. Koho by to nechytlo za srdce. Komu by ho nesevřel smutek jako ledová pěst. Ano, je mi velmi líto mladých životů. Ovšem, když nastupují city, občas logika ustupuje.

3.3.2018 v 18:12 | Karma: 43,73 | Přečteno: 4469x | Společnost

Jita Splítková

Hledala počítačové brouky

Do pomyslné počítačové síně slávy patří mnoho osobností, jednou z nich je Grace Murray Hopper - matematička a programátorka.

25.2.2018 v 10:15 | Karma: 15,91 | Přečteno: 401x | Diskuse| Věda
  • Počet článků 190
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 708x
Literátka, výtvarnice, fotografka, básnířka, popularizátorka vědy a techniky. Vyšly jí čtyři knihy - Mýty v zrcadle vědy a fantazie, Po stopách tajemných umělců a záhadných pokladů, Na konci kolejí, Pronajmu svět Zn. Virtuální. Měla řadu samostatných výstav po celé ČR. Od roku 1997 vydávala na Netu různé e-ziny zaměřené na sci-fi, techniku a vědu. Zelós (1997-2000), Universum (2000 - 2004), Futurologie (2003 -2009). V letech 2000- 2004 pracovala pro e-zin Neviditelný pes. Do roku 2010 publikovala vědecko-populární články snad ve všech seriózních novinách a časopisech. V současné době se převážně věnuje psaní beletrie a to sci-fi, focení a digitální grafice.

http://sciafant.blogspot.cz/

http://vasagita.blogspot.cz/