Futurologie - Kůže jako monitor

19. 08. 2016 8:00:00
Pokud chceme hovořit o futuristické podobě kůže, musíme zcela zákonitě hovořit o nanotechnologii a takové úvahy nás zavedou až do světa programovatelných oděvů.

Robert A. Freitas Jr. ve své knize Nanomedicine, Vol. I: Basic Capabilities (Landes Bioscience, 1999) popisuje vytvoření nanozařízení, které přímo na kůži člověka vytvoří malý display. Na něm se bude zobrazovat třeba stav orgánů ve vašem těle.

Abyste na kůži získali monitor 6x5 cm bude zapotřebí si nechat na místo budoucí obrazovky vstříknout asi tři milióny nanorobotů nazvaných pixelbot o rozměru 200-300 mikronů. Pixelboti představují generátory fotonů viditelného spektra. Předpokládá se, že zařízení vyzáří okolo 10% spotřebované energie. Freitas pixelboty přirovnává k věčnému tetování.

Kromě pixelbotů budou potřeba k zajištění funkcí monitoru ještě nanoroboty - vysílače informací, nanoroboty počítače a nanoroboty schraňující informace. Monitorek můžete mít třeba na hřbetní straně ruky.

Pixelboty budou jako zdroj energie používat oxid glukózy, kterého je v krvi člověka dostatek.

Před začátkem práce si budou udržovat nárazovou zásobu oxidu glukózy ve speciálních zásobárnách přímo v pixelbotu. Tyto "sklady" představují 40% objemu nanorobota. Díky zásobám - tedy neustálému dobíjení, se display aktivuje do 1000 vteřin (za podmínky že bude pracovat jen 20% nanorobotů). Po aktivaci pixelboty začnou molekulárními třídícími rotory nasávat z krve svoji pohonnou láku. Pracovní proces může trvat cely den.

Možnosti takovéhoto nano podkožního zařízení jsou podle Freitase neomezené - videomobil, monitoring zdravotního stavu těla... určitě by mohlo sloužit i jako televizor, tablet PC...

Gina Miller (NanoGirl) - 3D výtvarnice tuto Freitasovu myšlenku kožního displeje rozpracovala v krátké animaci. V ní názorně ukazuje, jakéže toto zařízení bude mít uplatnění.

Chcete vědět, jestli máte v těle správné množství minerálů? Ťuknete si prstem na hřbet ruky - vlastně na monitor, tímto poklepem jej aktivujete, objeví se menu a poklepáváním prstu se doklikáte k požadované informaci.

Optimisté takovéto zařízení pod svojí kůží už reálně vidí za pět, deset let, pesimisté za třicet. Jelikož nevíme jak daleko jsou výzkumy nanotechnologií ve vojenských laboratořích, nelze se přiklonit ani k optimistů ani k pesimistům.

Nesmíme zapomenout, že ještě jeden světově uznávaný futurista si představuje kůži jako monitor - je jím Ian Pearson. 15.dubna 2003 vystavil na stránkách BTexact Technologies svoji prognózu nazvanou Technology getting under your skin - o tom, že se nám technologie dostanou pod kůži - a to myslel doslova. V dnešní době je výzkum ohebných tenkých polymerních displejů tak daleko, že je možné předpokládat, že takový displej může být implantován pod kůži anebo, což by bylo možná lepší, na kůži. Dále neustálá miniaturizace počítačů povede podle Pearsona k vytvoření Active skin - aktivní lidské kůže. V minulém roce 2015 se podle futurologa mělo podařit spojit aktivní kůži s nervovými zakončeními v té lidské opravdové. A zase předpovědi nevyšly. Škoda, mělo to pomoci zapisovat a reprodukovat hmatové pocity.

Když se zasním o budoucnosti

Z technického hlediska jsou Active skin i monitory vytvářené pixelboty krásné věci, jen se mi zdá, že se jedná o dost velký zásah do živého organismu a nemáme tušení, co to může vyvolat. Například implantováním ohebného displeje pod kůži by se mohlo narušit její dýchání, a také co by na to "řekla" lidská imunita. A co psychika? Také je otázkou jestli ti nanoroboty v těle nesežerou třeba bakterie nebo je prostě "neuklidí" makrofágy, je to ostatně v těle jejich úkolem - likvidovat odumřelé normální buňky nebo cizorodá tělíska. Navíc, není možné, že se nanoroboty vzbouří a začnou lidské tělo měnit jak budou chtít? Žertovná otázka, ale co my můžeme vědět? Na druhou stranu se mi líbí myšlenka onoho ohebného tenkého displeje - popřípadě e-papíru. Tento vynález by opravdu mohl zpříjemnit náš život - a to, aniž bychom si ho dávali pod kůži. E-papír a dokonce i ohebný display již několik let existují (výrobci - Samsung, Plastic Logic, E Ink společně s LG Philips LCD...), takže v budoucnosti mu mohou být přiřazeny ještě další vlastnosti - bude super tenký i pružný jako například vlákno lycra, prodyšný a tepelně se přizpůsobující vnějšímu prostředí - v zimě hřát a v létě chladit. Z tohoto materiálu se mohou šít šaty - druhá kůže. Jelikož se bude jednat o monitor, budou se moci měnit vzorově, barevně, může na nich běžet film. Ulice budou plné svítících lidí a popřípadě i blikajících (to zabezpečí děti před dopravní nehodou). Na kalhotách, sukni a rukávech může být PC tablet, v ramenech přehrávače, v límečku se bude nacházet řídící centrum ovládané přímo z mozku nebo hlasově... A co bude oblek zásobovat energií? Ohebná tenká solární baterie- rovněž již existuje, vyrábějí ji například firmy NEC nebo Konarka, či palivové články. Dokonce firma Seiko Epson vyrábí už asi deset let čip SRAM na ohebné podložce... A ono i "inteligentní" obleky prošpikované elektronikou už jsou normálně k dostání a bouřlivě se pracuje i na výrobě e-textilu - čidla, baterie, vodiče jsou již zatkané přímo v látce. Takovou textilii - ElekTex vyrábí britská firma Eleksen. E-látka se skládá z několika vrstev - vodivé a těch co ji tvoří ochranný obal. Její výjimečnost je v tom, že tento matriál "cítí" na svém povrchu dotek. Tkanina registruje nejenom bod, kde jste se jí dotkli, ale i tlak a směr přitlačení. A ještě ke všemu si ElekTex zachovala všechny vlastnosti normální látky - čili může se rolovat, skládat a hlavně i prát. Tkanina se využívá k vytvoření ohebných klávesnic i chytrých oděvů

Technologie téměř předbíhají naše představy - zasněme se ještě dokud některá firma neoznámí, že již vyrobila i tuto věc - takže na zádní části šatů - druhé kůže vyrobené z kombinace e-textilu a pružného monitoru, bude člověk moci mít televizi a v autobuse nebo jinde se bude jeden druhému koukat na záda a sledovat třeba fotbal... společenskou konverzaci obohatí věta "Pane/paní, mohu vás poprosit o přepnutí na jiný kanál?"... šaty se postupně stanou kombinézou chránící celé tělo i hlavu, na očích budeme mít průhledný monitor... po zmáčknutí tlačítka se kolem vás vytvoří vámi požadované holografické šaty a nebo jelikož všichni uvidíme svět přes monitor, jako Steve Mann (článek o něm zde http://splitkova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=506638), tak bude stačit pouze vysílat určitý signál, který si jako určité šaty dekódují nositelné počítače ostatních lidí, a tak jim je zobrazí... ne, tohle už opravdu raději ne, i když, co by se takovýmto universálním oblečením ušetřilo přírodních zdrojů.

Příště – něco o tetování, hi-tech samozřejmě :)

Autor: Jita Splítková | pátek 19.8.2016 8:00 | karma článku: 10.70 | přečteno: 142x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 13.13 | Přečteno: 125 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 24.19 | Přečteno: 514 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 293 | Diskuse
Počet článků 189 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 706

Literátka, výtvarnice, fotografka, básnířka, popularizátorka vědy a techniky. Vyšly jí čtyři knihy - Mýty v zrcadle vědy a fantazie, Po stopách tajemných umělců a záhadných pokladů, Na konci kolejí, Pronajmu svět Zn. Virtuální. Měla řadu samostatných výstav po celé ČR. Od roku 1997 vydávala na Netu různé e-ziny zaměřené na sci-fi, techniku a vědu. Zelós (1997-2000), Universum (2000 - 2004), Futurologie (2003 -2009). V letech 2000- 2004 pracovala pro e-zin Neviditelný pes. Do roku 2010 publikovala vědecko-populární články snad ve všech seriózních novinách a časopisech. V současné době se převážně věnuje psaní beletrie a to sci-fi, focení a digitální grafice.

http://sciafant.blogspot.cz/

http://vasagita.blogspot.cz/

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...