Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak na vysávání a utírání prachu

29. 03. 2017 13:21:22
Také nesnášíte tyto domácí práce? Kdo by je miloval. Jsem autorka sci-fi, tak jsem si prostě vymyslela, jak by takový vysavač koberců a prachu měl vypadat. Teď už jen čekám na to - kdo ho vyrobí?

Tento přístroj se totiž vyskytuje pouze v novele „Děvky se maj“ z knihy Pronajmu svět Zn. Virtuální

Pípla jí zpráva. Dnes vám budeme doručovat balík. Posunula text až na konec, aby viděla, kdo jí ho posílá. Jasně že otec. Kdo jiný. Podívala se na hodinky. Tak za hodinu tu budou.

Zazvonil zvonek. Pošta dorazila přesně na čas. Otevřela dveře: „To je pro mě? Co to kurva je?“ udiveně jí vyklouzlo.

V chodbě bylo šest krabic, tři podlouhlé dvoumetrové a tři asi metrové kostky.

Doručující jí podal dodejku: „Podepište se a tady dostanete ještě návod,“ podává jí obálku s diskem.

Nosiči odtáhli zřejmě dost těžké krabice do předsíně, pozdravili a odešli. Dívá se nevěřícně na tak obrovský dar a netuší, co jí to otec vlastně posílá.

Na jedné z krabic je nalepený lístek a na něm stojí: To je vysavač, má drahá dcero.

Připojila disk k počítači.

Z monitoru jí mává nějaká holka a kluk. „Ahoj, šťastlivče! Právě ses stal majitelem nejmodernějšího a nejlepšího vysavače na světě. Ano, nepřeháníme, nic lepšího neexistuje.

Podívej se, jak to funguje.“

Z podlouhlých krabic vybalují tři obrovské trychtýře. „Tak tohle je garáž pro vysávací robotníky. Podívej se, jak se to zavěsí na zeď, a nezapomeň, musí to být u zdroje energie nebo musíš mít patřičně dlouhou prodlužovačku. A podívej se, je to i krásná lampa.“

Zavěsili trychtýře vedle sebe a rozsvítili. Po trychtýřích začaly běhat obrazce.

„Podívejte se na ten zázrak. On to není žádný zázrak, ale úplně obyčejná věc. Svítidlo je vyrobeno ze silikonu a uvnitř jsou maličké RGB LED diody. Každá z nich představuje jeden pixel. K dosažení dokonalého barevného efektu je použita technologie adresování pixelů, která umožňuje určovat barevnost, jas, tón, každé jednotlivé LED diody nezávisle na druhé. Osvětlení může být nastaveno jak na statické barevně neměnné světlo, tak i na pohybující se různé světelné efekty, a to od běžící duhy až třeba po barevné padající malé i velké sněhové vločky nebo běhající pejsky, pádící koně. Prostě tuto lampu si můžete světelně naprogramovat opravdu, jak chcete, máte k dispozici 16 milionů kombinací barev. K osvětlení patří i patřičný hudební doprovod, který si rovněž sami určíte. Vlastní barevné světelné a hudební kreace si zhotovíte v dodaných speciálních programech na PC a pak je z něj zadáte do lampy. Nebojte se programování, je opravdu jednoduché.“

Pandora se dívá na ukázky možností osvětlení a docela se jí to líbí.

„Vidíme, že se určitě usmíváte! Líbí se vám to? Určitě ano!“ jásají holka a kluk z instruktážního videa, „ale ta největší bomba právě přichází! Připravte se na šok!“ Otevírají menší tři krabice. Vyndávají z nich igelitové pytle s množstvím bílých kuliček. Z každé krabice jinou velikost.

„Takže toto, dobře se podívejte! Tyhle kuličky jsou vysavačoví robotíci. Robot je uvnitř kuličky, je obalený zvláštní hmotou, která do sebe absorbuje veškeré nečistoty, a to jak prach a chemické skvrny, tak i větší trojrozměrné odpadky, co se mohou ocitnout na vašem koberci či podlaze. Vysavačoví robotíci všechno smetí absorbují a pak se ho v tomto trychtýři zbaví. Ano, na povrchu to je lampa, ale uvnitř to má velmi důmyslné zařízení, jež do sebe vsaje robotíky, kteří se plní nečistot vracejí k trychtýři. Zařízení z hmoty, kterou jsou obalení, dostane všechnu nečistotu. Odpad pak zpresuje a vytvaruje do kuličky a vypustí ji spodem ven. Předem si tam ovšem dá plastový pytel na odpad. Pytle jsou součástí balení a můžete si je kdykoli dokoupit. A vkládají se do vysavače tak, že je prostě necháte také vcucnout. On si je sám dá na patřičné místo ve svých útrobách. To jsme odbočili. Takže vysavačoví robotíci jsou očištění a čekají na další použití nad přístrojem, co z nich špínu vytáhl. Přístroj je asi tady,“ ukázali oba asi tak třicet centimetrů od ústí trychtýře, „až tady, čili je asi čtyřiceticentimetrový. Je to prostě malý zázrak. Tak a teď přístroj zapojíme a ukážeme vám vysavačové robotíky v akci.“

„Počkej,“ zaječí dívka.

„Musím odnést papouška, nebo mi ho vysají!“

„Klid,“ mávne rukou mladík, „samozřejmě živým tvorům se vyhnou a také si můžeš vymezit prostor, kam nesmí vstoupit. Stačí ho označit těmito majáčky.“ Ukazuje malé věžičky a pokládá je na roh klece. „Tak a teď do toho!“

Vyhodili z pytle na zem největší kuličky o průměru asi pěti centimetrů a zapnuli patřičný trychtýř. Kuličky se velmi rychle valí po zemi a nabírají smetí. Za pár minut se vrací pod trychtýř a jsou postupně vcucnuty.

„Tak a máme vysáto nejhrubší smetí a teď vypustíme jemnější robotíky,“ vykřikl hoch.

„Počkej!“ znovu ho zarazilo děvče.

„Copak se stalo?“

„Ztratila jsem prstýnek a ty koule mi ho asi už vysály!“

„To není žádný problém. Vidíš, tady z boku na trychtýři vysavačové lampy je takový šuplíček. Mají ho všechny tři lampy. Až skončí vysávání, najdeš tam drobné předměty, které nejsou smetí. Náš vysavač je velmi inteligentní.“ „To je skvělé,“ zatleskala radostně rukama dívka.

Vysypali na zem menší kuličky, bylo jich víc a opět se pečlivě valily po místnosti.

„A na závěr tu jsou ti nejmenší a nejdokonalejší, co za vás utřou i prach.“

Tyto kuličky o průměru asi dvou milimetrů utvořily něco jako koberec a pohltily doslova vše kolem sebe – podlahu, stěny. Kloužou po nábytku, a dokonce i po listech pokojových kytek.

Pandora sedí jako socha a okouzleně se dívá. Vzpomněla si, jak před časem v kuchyni zabila švába. Jestlipak brouka ty koule jen obtečou, nebo ho zlikvidují?

Schválně se na to zeptám táty.

http://sciafant.blogspot.cz/2016/09/predstaveni-knihy-pronajmu-svet-zn.html

Autor: Jita Splítková | středa 29.3.2017 13:21 | karma článku: 10.16 | přečteno: 615x

Další články blogera

Jita Splítková

Jejich malý svět

Ti dva pánové měli velké sny a v nich byl malý, maličkatý svět... nanosvět... a jeden z nich o něm sní dál

22.6.2017 v 9:28 | Karma článku: 7.26 | Přečteno: 244 | Diskuse

Jita Splítková

Správně nastavená ozubená kolečka

V historii vývoje počítačů jsou stovky jmen, připomeňme si některá. Tak třeba - víte kdo byl I.S.Brook?

21.6.2017 v 10:11 | Karma článku: 9.87 | Přečteno: 401 | Diskuse

Jita Splítková

Politika? Nezájem!

Důvody proč už nejen ženy, politika nebaví. A je mládí nositelem pokroku nebo idiocie? Jsou staří ropuchou na prameni nebo tahouny budoucnosti?

9.6.2017 v 9:35 | Karma článku: 9.65 | Přečteno: 309 | Diskuse

Jita Splítková

Ženy v politice. Ano? Ne? Podívejme se do historie.

K pochopení věcí je nutné znát i historii určitého společenského jevu a je jedno oč se jedná – takže odpověď - jestli ženy patří do politiky, hledejme i v historii mezi panovnicemi, rebelkami a zákonodárkyněmi.

8.6.2017 v 9:29 | Karma článku: 14.40 | Přečteno: 409 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Přemysl Kosejk

Jaroslav Kubera: Sociální systém? Výhoda pro politiky

V rozhovoru, který vznikal 10. července v Teplicích, se senátor, teplický primátor a krajský zastupitel Jaroslav Kubera rozhovořil o sportu, domácí politické scéně i problémech Evropské unie.

22.7.2017 v 12:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 27 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Redaktorka provokuje na Mácháči v burkinách. Zamachruje taky bikinami u Saúdů?

Redaktorka chtěla poukázat na xenofobii Čechů. Snažila se sebevíc, leč zůstalo jen u jejích hloupě sebestředných stesků, které si protiřečí i s jí natočeným videem. Dovolím si rovněž pochybovat, že by si pamatovala desítku citací.

22.7.2017 v 10:11 | Karma článku: 36.07 | Přečteno: 1099 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Chesterton neuvěřitelně aktuální

Výběr z citátů konzervativního myslitele Gilberta Keitha Chestertona (1874-1936), které znějí 81 let po jeho smrti neskutečně aktuálně.

22.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 13.21 | Přečteno: 216 | Diskuse

Vladimír Havránek

Čeští vojáci v Pobaltí?...samo že ano, ruský medvěd nezná hranic!

Jen zírám, kolik se tu vyrojilo bojovníků proti naší účasti v Pobaltí. Pokud by ruský medvěd zpozoroval, že nějaká hranice se kterou sousedí je méně chráněná, učiní obrovskou nenávist proti jeho občanům a území zaberou!

21.7.2017 v 21:48 | Karma článku: 24.50 | Přečteno: 903 | Diskuse

Petr Bajnar

Příběh „neúspěšného" vysokoškoláka

Žijeme v době, kdy zejména vzdělanější části populace vládne „kult úspěchu“. Knihkupectví jsou plná knih obsahujících rady, jak dosáhnout v životě a kariéře co nejvyšší postavení.

21.7.2017 v 17:48 | Karma článku: 27.05 | Přečteno: 1403 | Diskuse
Počet článků 165 Celková karma 10.30 Průměrná čtenost 513

Literátka, výtvarnice, fotografka, básnířka, popularizátorka vědy a techniky. Vyšly jí čtyři knihy - Mýty v zrcadle vědy a fantazie, Po stopách tajemných umělců a záhadných pokladů, Na konci kolejí, Pronajmu svět Zn. Virtuální. Měla řadu samostatných výstav po celé ČR. Od roku 1997 vydávala na Netu různé e-ziny zaměřené na sci-fi, techniku a vědu. Zelós (1997-2000), Universum (2000 - 2004), Futurologie (2003 -2009). V letech 2000- 2004 pracovala pro e-zin Neviditelný pes. Do roku 2010 publikovala vědecko-populární články snad ve všech seriózních novinách a časopisech. V současné době se převážně věnuje psaní beletrie a to sci-fi, focení a digitální grafice.

http://sciafant.blogspot.cz/

http://vasagita.blogspot.cz/Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.