Jita Splítková

Boj se! Budeme číst i tvé myšlenky

8. 03. 2017 12:18:32
Kam se člověk vždy schoval, byl jeho mozek - myšlenky, sny, představy. Jeho a jen jeho svět. Bude tomu tak napořád nebo v budoucnu padne i toto soukromí?

vize budoucnosti co vypadají jako žert

Na začátku listopadu 2006 britské noviny Times otiskly článek plný předpovědí od odborníků - těch je nyní na světě tolik, že jména nejsou důležitá a ani nijak známá, jen ty jejich předpovědi stojí za zmínku. Jsou totiž takové, jemně řečeno bláznivé. Možná to byl účel možná ne, nakonec představy o budoucnosti může mít každý, jaké chce a někdy to nejbláznivější se stane pravdou.

Tito odborníci oslovení redaktory Times měli říci svoji prognózu či jen představu, jak bude vypadat svět přesně za padesát let.

V takovém světě už lidé nebudou stárnout, setkají se s mimozemšťany a naučí se rozumět "řeči" ryb a komunikovat tak s nimi. Lidstvo objeví lék, který pomůže regenerovat poškozené tkáně. Dnes se hovoří o kmenových buňkách, v budoucnosti budou vytvořeny univerzální dárcovské buňky - takže již nebudou nutné transplantace orgánů - tyto buňky vytvoří, co bude pro pacienta třeba už úplně samy.

U robotů se objeví intuice. Speciální zařízení lidem umožní rozumět náladám zvířat a také číst některé jejich myšlenky - to se bude týkat i lidí... jak vidíte zajímavé vize budoucnosti, jedna lepší než druhá... takové čtení mysli - to snad nikdy nebude možné! Nikdy?

Výzkum v této oblasti - "čtení myšlenek", je v poslední době velmi aktivní - na skenování mozku je založen například i nový detektor lži, o kterém před mnoha lety psal NewScientist, a který byl vytvořen v USA firmou No Lie MRI.

První zákazník, který se na ně obrátil s prosbou, aby na svém přístroji dokázali jeho nevinu, byl Harvey Nathan a stalo se to koncem prosince 2006. Tento pán byl podezřelý z pojišťovacího podvodu. Obvinění znělo, že si sám zapálil své lahůdkářství. Specialisté této firmy ho přijali a začali se sbíráním dat k prokázání viny či neviny. Jak již bylo napsáno, pravda se zjišťuje pomocí magnetické rezonance a počítačové tomografie - zjistí se změny přítoku krve k různým částem mozku za podmínek - pokud dotyčný povídá ověřenou pravdu anebo ověřenou lež. To je, dalo by se říct kalibrace a podle tohoto zjistí pravdivost odpovědí týkajících se soudní kauzy. Otázky jsou takové, aby na ně byla jasná odpověď ano či ne – prověřovaný člověk, zasunutý v onom známém přístroji magnetické rezonance, mačká příslušná tlačítka.

Na základě takto získaných kontrolních vstupních dat byly zkoumány Nathanovi odpovědi týkající se požáru jeho obchodu - porovnávali je s těmi kontrolními a porovnání vyhodnocovali. Takto došli k závěru, že Nathan nelže a skutečně je nevinný. Ovšem výsledek soud nějak nepřesvědčil a ani další medializovaní klienti této firmy neměli štěstí a přesto, že bylo přístroji dokázáno, že nelžou, tak tento důkaz soud zamítl. Známý je případ vojáka Gary Smitha, který byl obviněn z vraždy spolubydlícího Mike McQueena v roce 2006 při misi v Afganistánu.

Řada odborníků pochybuje o důvěryhodnosti této detekční metody - a jako její hlavní chybu vidí nedostatek informací o tom - jaký mají vliv, na výsledky jaké přístroj ukazuje, takové parametry jako výška a váha zkoumané osoby, vzdělání, výskyt psychické odchylky či dokonce choroby.

Tento detektor lži je celkem neškodné hraní si oproti dalšímu experimentu - skutečnému "čtení myšlenek". Touto opravdu neuvěřitelnou věcí se zabývají němečtí vědci z Bernstein Zentren für Computational Neuroscience v Berlíně a jsou už prý s výzkumem celkem daleko - podle jejich slov, již dokáží naučit se číst myšlenky zkoušených lidí - přešli od identifikace aktivity určitých oblastí mozku k vlastnímu čtení obsahu těchto mozkových aktivit. Šílené?

Experiment vedoucí k tomuto až zrůdnému čtení, začal v roce 2005 na 21 dobrovolnících, kteří ovšem vůbec neměli tušení, oč tady jde a jakým pokusům jsou vystaveni. Pokusné osoby dostávaly řadu jednoduchých úloh, jejichž řešením bylo vybrat jednu ze dvou variant. Samozřejmě, že se měla vybrat ta správná, ale pro výzkum to vlastně nemělo až takový význam.

Zadání byla skutečně jednoduchá - například vybírali, jakou matematickou operaci musí provést s čísly, která se objevila na monitoru, které tlačítko mají zmáčknout ... a vše na čas a při této jejich mozkové činnosti bez jejich vědomí vědci zkoumali aktivitu jejich mozků - pomocí magnetické rezonance a počítačové tomografie - jak taky jinak.

Těmito pokusy vědci získali data k tomu, aby dokázali, ne přímo číst myšlenky, ale dovedli odhadnout odpověď zkoumaného. Podle nich se totiž záměry člověka na to, jaká bude jeho odpověď na jednu z variant řešení úlohy, nejdříve ukládají jakoby do "operační paměti", která je v kůře čelního mozkového laloku. Skenováním mozku získali vědci množství obrázků, které mohli dále porovnávat a analyzovat a objevili v kůře čelního laloku místa odpovídající některé z variant řešení úlohy.

Takovéto čtení myšlení bude prý zavedeno na letištích, při policejních vyšetřováních...

Ve sci-fi románech a filmech existují telepati, kteří mají většinou nějaký morální a etický kodex a tím se musejí řídit, budou ho mít i lidé využívající přístroje ke skenování myšlenek?

Možná by bylo lepší, kdyby i tato předpověď - čtení myšlení patřila k těm mylným, jenže zatím to vypadá, že mylná být nemusí. Je po takovém šmírování lidí docela velká poptávka.

Gary Smith – více o jeho případu https://www.vice.com/en_us/article/are-brain-scans-the-future-of-murder-trials-456

Autor: Jita Splítková | karma: 16.54 | přečteno: 371 ×
Poslední články autora