Neviditelné šaty z kůže

1. 02. 2017 9:00:00
Bioinženýři pracují na vývoji asi všech lidských orgánů, není to vždy snadné a u některých bude možná velmi obtížné vyrobit jejich napodobeniny. Zatím snaze vědců vytvořit zcela umělou variantu odolává kůže.

Ono se při tvorbě její náhrady naráží na jeden velmi zásadní problém a tím je imunologie - díky ní člověk přijme jen svoji kůži, žádnou jinou. A další problém výroby čistě umělé kůže je její složitost.

Dosavadní umělé kůže jsou jen dočasnými náhražkami, než se vlastní pokožka zregeneruje. Výrobní postupy kožní náhrady jsou různé, ale všechny musejí používat pacientovy kožní buňky - keratinocyty, které vytvoří epidermis a za druhé jsou nutné nějaké náhradní dermální struktury - to mohou být různé skelety - síťované kolageny (hlavně telecí nebo žraločí) vytvořené v laboratoři. Ty se navrství buďto na silikonovou fólii anebo se vlastními pacientovými fibroplasty - buňkami dodávající kůži kolagen a elastin, osází tenká fólie z trojrozměrné houby vytvořené z kyseliny hyaluronové.

Výzkumný tým profesora Tony Ryana z Polymer Centre University of Sheffield vytvořil novou metodu tvorby transplantátu kůže, které jsou biokompatibilní - organismem přijímány a postupně se rozpouští.

Transplantát připomíná papírový ubrousek, jenže vlákno této umělé kůže je stokrát tenčí než ta, ze kterých je vyroben ubrousek. Vyrábí se z v organismu se rozkládajícího polymeru polydioxanone (PDO). Před nanesením na ránu se opět trojrozměrný skelet transplantátu (dočasné náhradní kůže) osází pacientovými kožními buňkami, získanými ze zdravé tkáně pomocí biopsie. Nové buňky se rozmnožují - lidská kůže roste a skelet se během 6-8 týdnů vstřebá.

Vědci chtějí svoji metodu během několika let zdokonalit a uvést do klinické praxe. Muže být velmi vhodná při rozsáhlých poraněních kůže, popáleninách, kdy není možné použít transplantaci pacientovy vlastní zdravé kůže

Tato umělá kůže bude prý moci mít ještě jedno využití - bude sloužit k testování toxicity různých látek a i kosmetických přípravků.

Profesor Tony Ryan svoji polymerovou umělou kůži poněkud upravil a společně s designérkou profesorkou Helen Storey hostující na Sheffield University, London Metropolitan Univeristy a University of the Arts London, vytvořili zajímavý projekt - neviditelné šaty, které ještě k tomu samy z těla nositele během několika hodin zmizí.

Podivuhodné šatičky jsou z průhledného polymeru na bázi polyvinilalkoholu - vyrábí se z něj například i obaly na prací prášky. Šaty na těle nositele vydrží jeho jakékoliv pohyby, jsou dostatečně pevné, ale i pružné, ale s přibývajícím časem postupně z těla mizí, až se úplně rozpadnou na substanci, ze které je možné vyrobit plastikové lahve.

Autor: Jita Splítková | středa 1.2.2017 9:00 | karma článku: 13.07 | přečteno: 466x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Čokoládoví velikonoční zajíčci

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, odkud se vlastně vzali velikonoční zajíčci a vajíčka z čokolády, kterých jsou před velikonocemi plné obchody? (délka blogu 3 min.)

18.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 19.67 | Přečteno: 285 | Diskuse

Dana Tenzler

První lidé, kteří přišli do Evropy - nové datování hornin

Nedávno proběhla médii zpráva o tom, že lidstvo začalo osídlovat Evropu z východu kontinentu. Jak ale vědci určili stáří vzorků? Na datování pomocí radioaktivních izotopů uhlíku totiž byly moc staré. (délka blogu 5 min.)

14.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 24.60 | Přečteno: 427 | Diskuse

Dana Tenzler

Umělé zatmění Slunce

ESA se chystá vytvořit (s pomocí dvou satelitů) první umělé zatmění Slunce. Nový převratný experiment na oběžné dráze Země. (délka blogu 3 min.)

11.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.23 | Přečteno: 266 | Diskuse

Martin Tuma

Matematický mozkolam s váhami

Nepravidelný občasník zaměření na občerstvení mozkových závitů v matematice. Neváhejte to zkusit, třeba v sobě objevíte netušený talent.

8.3.2024 v 12:55 | Karma článku: 10.36 | Přečteno: 493 | Diskuse

Rudolf Pekař

Praotec Ukrajinec? No a co?

Naděje a očekávání vyplývající z vědeckých objevů jsou něčím, co nás jako lidstvo posouvá vpřed. Nedávno objevené nejstarší pravěké lidské osídlení na území Evropy v západní Ukrajině je přesně takovým objevem.

7.3.2024 v 11:45 | Karma článku: 10.12 | Přečteno: 567 | Diskuse
Počet článků 189 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 706

Literátka, výtvarnice, fotografka, básnířka, popularizátorka vědy a techniky. Vyšly jí čtyři knihy - Mýty v zrcadle vědy a fantazie, Po stopách tajemných umělců a záhadných pokladů, Na konci kolejí, Pronajmu svět Zn. Virtuální. Měla řadu samostatných výstav po celé ČR. Od roku 1997 vydávala na Netu různé e-ziny zaměřené na sci-fi, techniku a vědu. Zelós (1997-2000), Universum (2000 - 2004), Futurologie (2003 -2009). V letech 2000- 2004 pracovala pro e-zin Neviditelný pes. Do roku 2010 publikovala vědecko-populární články snad ve všech seriózních novinách a časopisech. V současné době se převážně věnuje psaní beletrie a to sci-fi, focení a digitální grafice.

http://sciafant.blogspot.cz/

http://vasagita.blogspot.cz/

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...