Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hanobení prezidenta České republiky a Bruselští páni

21. 11. 2016 8:20:00
Když se nesmí beztrestně hanobit státní vlajka, státní znak, národ, náboženství, rasa, etnická skupina... proč by se mohl beztrestně hanobit prezident? Jedno je jasné, za hanobení by neměl být trest vězení

Pokud pohanobím pana B a řeknu o něm, že je to hovado a blb a nazvu ho přirozením, tak mě pan B může zažalovat za urážku cti jeho osoby a soud vyhraje. I když se jedná jen o přečin, kdo hanobí osobu, zaplatí pokutu nebo mu může být uložena veřejná omluva. Takže kde je problém? Hanobení jako hanobení – kdo hanobí prezidenta, měl by dostat pokutu, či se veřejně omluvit. Právo by mělo chránit a trestat všechny jedním metrem. Tímto by nebyla omezena ničí svoboda slova natož svoboda tisku, tento přečin zde již existuje a hanobení nemá se svobodou slova či tisku nic společného a kritiky se to netýká. Kritika něčeho či někoho - to je něco jiného, to není vyřčení kopy sprostoty.

Připomeňme si, že přestupkem je i hanobení státních symbolů http://www.policejninoviny.cz/hanobeni-statnich-symbolu.html a hrozí pokuta 10 000Kč.

Existující zákony, které se zabývají hanobením.

Jedná se o trestné činy narušující soužití lidí a za které můžete jít do vězení. http://zakony.centrum.cz/trestni-zakonik/cast-2-hlava-10-dil-5

Sem spadá:

§ 352Násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci

§353Nebezpečné vyhrožování

§ 354Nebezpečné pronásledování

§ 355Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob

§ 356Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod

V zákonu se praví:§ 355

Kdo veřejně hanobí

a) některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, nebo

b) skupinu osob pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání,

bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

Takže i precedens trestnosti hanobení odnětím svobody existuje, hanobíte-li vyjmenované a je jasné, že se nemusí jednat jen o nadávky, tak jdete za katr. Toto je omezování svobody slova a tisku par excellence, protože soud může rozhodnout, že vaše konstruktivní kritika je podněcováním k nenávisti a máte smůlu. I když třeba máte pravdu, stanete se politickým vězněm ani nevíte jak. Prostě ono klasické – pro hubu na hubu. Tento zákon by tedy měl být pozměněn - mělo by se jednat o přečin, za který hrozí pouze pokuta.

Ti Bruselští páni...

Když se nesmí beztrestně hanobit státní vlajka, státní znak, národ, náboženství, rasa, etnická skupina... proč by se mohl beztrestně hanobit prezident? Jedno je jasné, za hanobení by neměl být trest vězení – zákony týkající se hanobení, za jejichž porušení je trestní sazba až dva roky, jsou velmi špatné zákony a mohou být zneužity pro likvidaci nepohodlných lidí, jak už se v historii stalo tolikrát. Ovšem nějak to nikomu kompetentnímu nevadí, že by se vlastně jednalo o politické vězně.

Je s podivem, že se tedy „Brusel“ začala ozývat až po návrhu dodatku zákona, kriminalizujícího hanobení českého prezidenta.

Ústy Dunjany Mijatović, která je představitelkou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE), projevila EU najednou velké obavy o svobodu slova a svobodu tisku. „Tato navrhovaná změna by umožnila stíhání kritiků prezidenta a představuje hrozbu pro svobodu projevu a svobodu sdělovacích prostředků v České republice,“ prohlásila Mijatovićová. Dále řekla, že politici musí snést nějaké to hanobení. http://www.osce.org/fom/282016

Tak zákon hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny, Bruselu nevadí- ba naopak a vlastně stejný zákon zakazující hanobení prezidenta jim vadí? Dávají tak najevo, že hanobením úředníci z Bruselu myslí už kritiku? Jak už jsem psala, kritika není hanobení a vulgarity skutečně nejsou kritika. A když se nesmí hanobit vlajka ani pan Vonásek, neměl by se nechat hanobit ani prezident. Ovšem v normálním demokratickém státu by mělo platit, že vůbec za žádná – a to slovní, psaná, kreslená či publikovaná na Internetu - hanobení a to čehokoliv, by nemělo hrozit vězení, ale jen pokuta a hanobení musí být opravdu neurvalými hanobeními ne vtipem třebas neuctivým či konstruktivní kritikou. Jinak se jedná o politickou šikanu. Nakonec sami úředníci vydali toto prohlášení http://assembly.coe.int/nw/xml/XRef/Xref-XML2HTML-en.asp?fileid=21521&lang=en

...satira – včetně satiry neuctivé – a informace, které jsou útočící, šokující nebo zneklidňující, včetně kritiky náboženství, jsou chráněny jako součást svobody projevu článkem 10 Evropské úmluvy o lidských právech. Evropa by neměla vycházet vstříc vzrůstající citlivosti určitých náboženských skupin. Demokracie má právo a povinnost bránit se...

Autor: Jita Splítková | pondělí 21.11.2016 8:20 | karma článku: 23.81 | přečteno: 560x

Další články blogera

Jita Splítková

Na beton

Není beton jako beton a některý je hitech. Není brutalismus to co brutalita. Hledání a nalezení krásy obyčejného šedého betonu. Nevěříte?

10.3.2017 v 9:46 | Karma článku: 7.38 | Přečteno: 275 | Diskuse

Jita Splítková

Humánní bomby pro život

Ano, skutečně - humánní bomby, nejedná se o nějaký zvrhlý vědecký experiment nebo Havlovy bomby, ale o nanobomby, které likvidují rakovinné buňky přímo uvnitř pacientova těla.

9.3.2017 v 9:21 | Karma článku: 10.85 | Přečteno: 274 | Diskuse

Jita Splítková

Boj se! Budeme číst i tvé myšlenky

Kam se člověk vždy schoval, byl jeho mozek - myšlenky, sny, představy. Jeho a jen jeho svět. Bude tomu tak napořád nebo v budoucnu padne i toto soukromí?

8.3.2017 v 12:18 | Karma článku: 9.32 | Přečteno: 314 | Diskuse

Jita Splítková

Opeřenci

S malými lidmi, čili dětmi se užije legrace. Navíc, když vyslovené pochopí doslova. A je pravda nudná?

7.3.2017 v 9:10 | Karma článku: 10.30 | Přečteno: 302 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Robert Troška

Další mrtví-tentokráte Londýn. Libanonizace západní Evropy v přímém přenosu

V západoevropských metropolích se začíná naplno rozjíždět proces libanonizace, kterého jsme se MY odporní, netolerantní xenofobové a čecháčkové (výraz nejmenovaného „vyspělého“ politika) od počátku migrační krize nejvíce obávali.

22.3.2017 v 21:16 | Karma článku: 35.37 | Přečteno: 1040 | Diskuse

Libor Čermák

Školy by se měly naučit odolávat multikulturním pokušením

Je dobře, že se opět médiemi omílá ten případ z jedné brněnské školy, kde rodiče protestují proti multikultiakcím, kterou tam pořádají. Jen ať to je pěkně varováním i pro jiné školy, které by o něčem takovém chtěly také uvažovat.

22.3.2017 v 19:07 | Karma článku: 31.19 | Přečteno: 754 |

Hana Rebeka Šiander

Co mají společného Leonid Brežněv, Jan Pavel II. a Miloš Zeman?

Politik Leonid Brežněv, papež Jan Pavel II., president ČR Miloš Zeman. Muži na významných postech, kteří neuměli či neumí odejít včas. Někdo neudržel sliny, jiný slova, dalšímu padají boty. Je na místě obdiv či lítost?

22.3.2017 v 18:34 | Karma článku: 20.62 | Přečteno: 597 | Diskuse

Aleš Hodina

Žblebt roku 2016: Šimíček, Uhlíř, Zemánek

„Ústavní soud ... nemůže v žádném případě akceptovat skutečnost, že se ho (prohlubování vzájemného vztahu mezi nezletilými dětmi a jejich otcem) krajský soud snaží dosáhnout přímo proti vůli (přání) nezletilých dětí.“

22.3.2017 v 17:05 | Karma článku: 22.07 | Přečteno: 3271 | Diskuse

Daniela Kraydlová

Kterého vlka krmíš?

Podle jednoho indiánského příběhu v sobě každý máme dva vlky, kteří se mezi sebou perou. Jednoho dobrého, laskavého, moudrého a milého. Druhého zlého, protivného, závistivého, podlého. Víš, který z nich ten souboj v tobě vyhraje?

22.3.2017 v 16:26 | Karma článku: 6.52 | Přečteno: 251 | Diskuse
Počet článků 151 Celková karma 13.55 Průměrná čtenost 477

Literátka, výtvarnice, fotografka, básnířka, popularizátorka vědy a techniky. Vyšly jí čtyři knihy - Mýty v zrcadle vědy a fantazie, Po stopách tajemných umělců a záhadných pokladů, Na konci kolejí, Pronajmu svět Zn. Virtuální. Měla řadu samostatných výstav po celé ČR. Od roku 1997 vydávala na Netu různé e-ziny zaměřené na sci-fi, techniku a vědu. Zelós (1997-2000), Universum (2000 - 2004), Futurologie (2003 -2009). V letech 2000- 2004 pracovala pro e-zin Neviditelný pes. Do roku 2010 publikovala vědecko-populární články snad ve všech seriózních novinách a časopisech. V současné době se převážně věnuje psaní beletrie a to sci-fi, focení a digitální grafice.

http://sciafant.blogspot.cz/

http://vasagita.blogspot.cz/Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.