Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hanobení prezidenta České republiky a Bruselští páni

21. 11. 2016 8:20:00
Když se nesmí beztrestně hanobit státní vlajka, státní znak, národ, náboženství, rasa, etnická skupina... proč by se mohl beztrestně hanobit prezident? Jedno je jasné, za hanobení by neměl být trest vězení

Pokud pohanobím pana B a řeknu o něm, že je to hovado a blb a nazvu ho přirozením, tak mě pan B může zažalovat za urážku cti jeho osoby a soud vyhraje. I když se jedná jen o přečin, kdo hanobí osobu, zaplatí pokutu nebo mu může být uložena veřejná omluva. Takže kde je problém? Hanobení jako hanobení – kdo hanobí prezidenta, měl by dostat pokutu, či se veřejně omluvit. Právo by mělo chránit a trestat všechny jedním metrem. Tímto by nebyla omezena ničí svoboda slova natož svoboda tisku, tento přečin zde již existuje a hanobení nemá se svobodou slova či tisku nic společného a kritiky se to netýká. Kritika něčeho či někoho - to je něco jiného, to není vyřčení kopy sprostoty.

Připomeňme si, že přestupkem je i hanobení státních symbolů http://www.policejninoviny.cz/hanobeni-statnich-symbolu.html a hrozí pokuta 10 000Kč.

Existující zákony, které se zabývají hanobením.

Jedná se o trestné činy narušující soužití lidí a za které můžete jít do vězení. http://zakony.centrum.cz/trestni-zakonik/cast-2-hlava-10-dil-5

Sem spadá:

§ 352Násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci

§353Nebezpečné vyhrožování

§ 354Nebezpečné pronásledování

§ 355Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob

§ 356Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod

V zákonu se praví:§ 355

Kdo veřejně hanobí

a) některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, nebo

b) skupinu osob pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání,

bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

Takže i precedens trestnosti hanobení odnětím svobody existuje, hanobíte-li vyjmenované a je jasné, že se nemusí jednat jen o nadávky, tak jdete za katr. Toto je omezování svobody slova a tisku par excellence, protože soud může rozhodnout, že vaše konstruktivní kritika je podněcováním k nenávisti a máte smůlu. I když třeba máte pravdu, stanete se politickým vězněm ani nevíte jak. Prostě ono klasické – pro hubu na hubu. Tento zákon by tedy měl být pozměněn - mělo by se jednat o přečin, za který hrozí pouze pokuta.

Ti Bruselští páni...

Když se nesmí beztrestně hanobit státní vlajka, státní znak, národ, náboženství, rasa, etnická skupina... proč by se mohl beztrestně hanobit prezident? Jedno je jasné, za hanobení by neměl být trest vězení – zákony týkající se hanobení, za jejichž porušení je trestní sazba až dva roky, jsou velmi špatné zákony a mohou být zneužity pro likvidaci nepohodlných lidí, jak už se v historii stalo tolikrát. Ovšem nějak to nikomu kompetentnímu nevadí, že by se vlastně jednalo o politické vězně.

Je s podivem, že se tedy „Brusel“ začala ozývat až po návrhu dodatku zákona, kriminalizujícího hanobení českého prezidenta.

Ústy Dunjany Mijatović, která je představitelkou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE), projevila EU najednou velké obavy o svobodu slova a svobodu tisku. „Tato navrhovaná změna by umožnila stíhání kritiků prezidenta a představuje hrozbu pro svobodu projevu a svobodu sdělovacích prostředků v České republice,“ prohlásila Mijatovićová. Dále řekla, že politici musí snést nějaké to hanobení. http://www.osce.org/fom/282016

Tak zákon hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny, Bruselu nevadí- ba naopak a vlastně stejný zákon zakazující hanobení prezidenta jim vadí? Dávají tak najevo, že hanobením úředníci z Bruselu myslí už kritiku? Jak už jsem psala, kritika není hanobení a vulgarity skutečně nejsou kritika. A když se nesmí hanobit vlajka ani pan Vonásek, neměl by se nechat hanobit ani prezident. Ovšem v normálním demokratickém státu by mělo platit, že vůbec za žádná – a to slovní, psaná, kreslená či publikovaná na Internetu - hanobení a to čehokoliv, by nemělo hrozit vězení, ale jen pokuta a hanobení musí být opravdu neurvalými hanobeními ne vtipem třebas neuctivým či konstruktivní kritikou. Jinak se jedná o politickou šikanu. Nakonec sami úředníci vydali toto prohlášení http://assembly.coe.int/nw/xml/XRef/Xref-XML2HTML-en.asp?fileid=21521&lang=en

...satira – včetně satiry neuctivé – a informace, které jsou útočící, šokující nebo zneklidňující, včetně kritiky náboženství, jsou chráněny jako součást svobody projevu článkem 10 Evropské úmluvy o lidských právech. Evropa by neměla vycházet vstříc vzrůstající citlivosti určitých náboženských skupin. Demokracie má právo a povinnost bránit se...

Autor: Jita Splítková | pondělí 21.11.2016 8:20 | karma článku: 23.81 | přečteno: 561x

Další články blogera

Jita Splítková

Dětský sloh o Zemanovi a Babišovi anebo promyšlený předvolební boj?

Sociální sítě zahltil obrázek stránky ze sešitu prý žáka páté třídy. Je na něm velmi neumným písmen napsáno několik vět, které působí, jakoby je psal někdo pod vlivem.

22.4.2017 v 10:20 | Karma článku: 43.61 | Přečteno: 6181 | Diskuse

Jita Splítková

Svět podle… a nepovím!

Jak by vypadal asi takový svět za pět set let a netroškařme možná za tisíc let? Beru křišťálovou kouli a už to vidím.

19.4.2017 v 10:00 | Karma článku: 7.68 | Přečteno: 181 | Diskuse

Jita Splítková

Naval vejce!

O Velikonocích může koledník narazit na zloděje vajec, možné je všechno – a jak je to s „vajíčkovými legendami“ a zvyky? Narazíme na jejich reálné kořeny? Co myslíte?

13.4.2017 v 9:57 | Karma článku: 7.21 | Přečteno: 233 | Diskuse

Jita Splítková

Zahoďte štětce a dláta III.

Umělec je rezonanční deskou své doby, musí tedy reflektovat i nové technologie a materiály - neměl by se jich bát, či je zatracovat - jsou to pro něj nové možnosti, jak nepřestat umělecky komunikovat s okolním světem.

12.4.2017 v 9:23 | Karma článku: 5.07 | Přečteno: 102 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Pražák

Jak jsem se na semaforu cítil jako debil

Kde? Na silnici E442 kousek za Kláštercem nad Ohří ve směru na Karlovy Vary. Kdy? Dnes chvilku před druhou hodinou odpolední. Kdo? No, to bude vidět až na poslední fotce.

27.4.2017 v 16:28 | Karma článku: 24.68 | Přečteno: 979 | Diskuse

Jakub Kouřil

Šance na dožití je v pravém jízdním pruhu vyšší

Nejde jen počet nehodovosti, které se hromadí při zvýšené rychlosti. Jde o pohodu. Zvýšenou rychlostí násobíme možnost kolize. Proč si nevytvořit rezervu a na schůzku vyrazit o něco dříve. Zběsilé předjíždění a „tlačení na pilu“..

27.4.2017 v 15:15 | Karma článku: 6.26 | Přečteno: 304 | Diskuse

Adam Mikulášek

Práva dítěte musí mít přednost před právem na dítě

A jedním z takových práv by mělo být právo dítěte na úplnou funkční rodinu tam, kde je to možné, s čímž v naprostém rozporu je právo „vyrobit“ dítě od počátku odsouzené neznát svého tátu.

27.4.2017 v 13:33 | Karma článku: 30.14 | Přečteno: 695 | Diskuse

Jiří Turner

Stát vám, dámy, děti „neudělá“ a o ty, co si nezodpovědně pořídíte samy, se nebude starat

Poslanci neumožnili ženám, které nežijí v manželství, možnost samostatně podstoupit umělé oplodnění s použitím spermatu anonymního dárce a svobodné matky si místo podpory od státu mají najít chlapa, který je bude živit.

27.4.2017 v 12:38 | Karma článku: 23.81 | Přečteno: 2723 | Diskuse

Jiří Hermánek

Jsme línější než Němci? Ne, ale oni jsou ukázněnější. Někdy.

Studentská zprostředkovatelna práce při Technické Univerzitě v Západním Berlíně měla u svých nabídek práce takovou diskriminační poznámku. K.A. která znamenala "Keine Ausländer", tedy na tu práci zákazník nechce "žádné cizince".

27.4.2017 v 11:40 | Karma článku: 20.31 | Přečteno: 988 | Diskuse
Počet článků 161 Celková karma 11.38 Průměrná čtenost 505

Literátka, výtvarnice, fotografka, básnířka, popularizátorka vědy a techniky. Vyšly jí čtyři knihy - Mýty v zrcadle vědy a fantazie, Po stopách tajemných umělců a záhadných pokladů, Na konci kolejí, Pronajmu svět Zn. Virtuální. Měla řadu samostatných výstav po celé ČR. Od roku 1997 vydávala na Netu různé e-ziny zaměřené na sci-fi, techniku a vědu. Zelós (1997-2000), Universum (2000 - 2004), Futurologie (2003 -2009). V letech 2000- 2004 pracovala pro e-zin Neviditelný pes. Do roku 2010 publikovala vědecko-populární články snad ve všech seriózních novinách a časopisech. V současné době se převážně věnuje psaní beletrie a to sci-fi, focení a digitální grafice.

http://sciafant.blogspot.cz/

http://vasagita.blogspot.cz/Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.