Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

A u vás zase bijete černochy…

16. 11. 2016 9:00:00
Dost často se v diskusích, a to kdekoli ať už v realitě nebo ve virtuálním světě sociálních sítí, používá argumentační klam. Docela zaručený prostředek, když někdo chce odvést pozornost od opravdového problému.

Patří to zřejmě do Urban legends, ale léta se traduje, že když někdo z USA kritizoval poměry v tehdejším SSSR, tak mu bylo odpovězeno onou větou – a u vás zase bijete černochy. Tato legrační nelogická argumentace se objevuje i dnes a převážně v diskusích o migrantech, Islámu, teokratických státech, jen s tou změnou, že dotyční poukazují, jak je to špatné u nás. Jedná se o argumentační klam úhybný manévr čili red herring

Na jednom konkrétním příkladu chci ukázat irelevanci a polopravdy či přímo lži skryté za argumentační klamy.

Před časem tiskem prolétla zpráva, že mladý Afgánec, který se nějak podivně ocitl na našem území a hned v nemocnici na Bulovce a s celou rodinou, a tam téměř dokonal trestný čin znásilnění. Zatáhnul zdravotní sestru do odlehlé chodby... naštěstí na její křik reagovali její kolegové. http://www.tisen.tv/2016/11/video-afganec-v-nemocnici-na-bulovce-znasilnil-zdravotni-sestru-kriminaliste-ho-dopadli-a-obvinili/

Tato zpráva se ocitla i na sociálních sítích a ihned vyvolala rozhořčené reakce typu - proč se zdůrazňuje národnost. Členové hlavně ze stran Zelení a Piráti a členové lidskoprávních neziskovek okamžitě začali do komentářů dávat desítky odkazů na případy znásilnění žen Čechy. Dále se obhajoval tento čin jinou kulturou a házelo se čísly a vykřikovalo velmi údernické heslo: „ své ženy si znásilníme sami“ (zřejmě se inspirovali obskurními Britskými listy http://blisty.cz/art/80598.html ).

Ano, znásilňuje se všude, jeto odpudivé, ale to není, oč tu běží, svým úhybným manévrem odklonili diskusi od hlavního problému. Kde se tady onen Afgánec s celou rodinou vzal? Údajně to neví ani Sobotka. http://www.securitymagazin.cz/zpravy/-1404053621.html. Stát, který nemá tušení, jak se na jeho území ocitnou nějací lidé, není stát. Či spíš, někdo dobře ví, jak se sem dostali? Také se použitím úhybného manévru ztratil morální aspekt tohoto zločinu. Přijel sem jako, nevíme čí, host a skoro první, co udělá, jde znásilnit zdravotní sestru právě pracující v nemocnici, a je jedno, odkud přijel. To nelze ničím omluvit ani nevzdělaností natož irelevantním a stupidním argumentem, že Češi znásilňují o hodně víc.

Čísla znásilněných v naší republice.

V diskusích o znásilnění migranty používají politici z proimigračních stran, obskurní média a feministky jako garant pravdivosti toto: Amnesty International: V ČR je ročně znásilněno 7500 - 20 000 žen http://www.amnesty.cz/news/1418/nosi-minisukne-o-znasilneni-si-koledovala-mysli-si-tretina-cechu

Strašné číslo a je to vůbec možné? Málokdo vezme kalkulačku a začne vyhledávat čísla.

Muži v ČR celkový počet - 5186330

Ženy v ČR celkový počet - 5367513

https://www.czso.cz/csu/czso/pocet-obyvatel-v-obcich

Pokud tedy budeme předpokládat 20 000 znásilnění z plného počtu žen, vyjde číslo, že každá 268 žena je jednou v roce znásilněná. Pokud zahrneme jen pravděpodobně možný věk znásilněných, je ono číslo ještě neuvěřitelnější vyjde docela nereálné číslo – a to že každá 56 žena je ročně znásilněná (počítáno ze skupin 20 -34 let - 1122946 žen celkem). Za deset let by tu nebyla jediná opakovaně neznásilněná.

Převážná část obětí je ve věku 18 – 30 let. Vyskytují se ovšem i opravdu ojedinělé případy znásilnění velmi mladých dívek a dětí, ale i žen v pokročilém věku. http://www.bojovky.info/component/content/article?id=32

Věková struktura obyvatel ČR - Ženy http://www.eprehledy.cz/vekova_struktura_obyvatel_cr.php

A co muži? Podle tohoto čísla by byl každý 259 muž včetně batolat mužského pohlaví a starců nad hrobem, znásilňovač. Ovšem nesmí se zapomínat, že neznásilňují zde jen Češi, ale i cizinci.

Jak se to vlastně na webu Amnesty International píše? Počet odhadovaných skutků znásilnění v Česku je podle různých zdrojů mezi 7500 a 20 000.“ Aha a jsme doma – podle těch známých a seriózních „různých zdrojů“. V tomto případě se jedná o argumentační klam zvaný anonymní autorita.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Amnesty_International

https://cs.wikipedia.org/wiki/Argumenta%C4%8Dn%C3%AD_klam

Doufejme, že důvěry hodná je statistika Policie ČR http://www.policie.cz/clanek/statisticke-prehledy-kriminality-za-rok-2015.aspx a zde se hovoří o řádu stovek znásilnění ročně. Zde je mapa kriminality http://www.mapakriminality.cz/

Pokud bychom předpokládali, že ne každá žena ho nahlásí, řekněme, že tak každá čtvrtá, tak by ono číslo mohlo být cca 2000. Což je samozřejmě také velmi smutné číslo. Jenže je tu jenže, ono je tu i druhá strana, znásilnění si ženy vymyslí, aby se pomstili ex partnerovi, kolegovi, kamarádovi. Dále znásilnění neznámou osobou, jako v případě onoho Afgánce je celkem malý počet, většinou se jedná o ex partnery či známé.

Takže argumentace - a u vás zase bijete černochy, či jedna paní povídala, že..., jsou vždy zastírací manévr, aby se diskuse nedostala na opravdovou dřeň věci.

Autor: Jita Splítková | středa 16.11.2016 9:00 | karma článku: 30.13 | přečteno: 971x

Další články blogera

Jita Splítková

Dětský sloh o Zemanovi a Babišovi anebo promyšlený předvolební boj?

Sociální sítě zahltil obrázek stránky ze sešitu prý žáka páté třídy. Je na něm velmi neumným písmen napsáno několik vět, které působí, jakoby je psal někdo pod vlivem.

22.4.2017 v 10:20 | Karma článku: 43.61 | Přečteno: 6181 | Diskuse

Jita Splítková

Svět podle… a nepovím!

Jak by vypadal asi takový svět za pět set let a netroškařme možná za tisíc let? Beru křišťálovou kouli a už to vidím.

19.4.2017 v 10:00 | Karma článku: 7.68 | Přečteno: 181 | Diskuse

Jita Splítková

Naval vejce!

O Velikonocích může koledník narazit na zloděje vajec, možné je všechno – a jak je to s „vajíčkovými legendami“ a zvyky? Narazíme na jejich reálné kořeny? Co myslíte?

13.4.2017 v 9:57 | Karma článku: 7.21 | Přečteno: 233 | Diskuse

Jita Splítková

Zahoďte štětce a dláta III.

Umělec je rezonanční deskou své doby, musí tedy reflektovat i nové technologie a materiály - neměl by se jich bát, či je zatracovat - jsou to pro něj nové možnosti, jak nepřestat umělecky komunikovat s okolním světem.

12.4.2017 v 9:23 | Karma článku: 5.07 | Přečteno: 102 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Pražák

Jak jsem se na semaforu cítil jako debil

Kde? Na silnici E442 kousek za Kláštercem nad Ohří ve směru na Karlovy Vary. Kdy? Dnes chvilku před druhou hodinou odpolední. Kdo? No, to bude vidět až na poslední fotce.

27.4.2017 v 16:28 | Karma článku: 24.68 | Přečteno: 979 | Diskuse

Jakub Kouřil

Šance na dožití je v pravém jízdním pruhu vyšší

Nejde jen počet nehodovosti, které se hromadí při zvýšené rychlosti. Jde o pohodu. Zvýšenou rychlostí násobíme možnost kolize. Proč si nevytvořit rezervu a na schůzku vyrazit o něco dříve. Zběsilé předjíždění a „tlačení na pilu“..

27.4.2017 v 15:15 | Karma článku: 6.26 | Přečteno: 304 | Diskuse

Adam Mikulášek

Práva dítěte musí mít přednost před právem na dítě

A jedním z takových práv by mělo být právo dítěte na úplnou funkční rodinu tam, kde je to možné, s čímž v naprostém rozporu je právo „vyrobit“ dítě od počátku odsouzené neznát svého tátu.

27.4.2017 v 13:33 | Karma článku: 30.14 | Přečteno: 695 | Diskuse

Jiří Turner

Stát vám, dámy, děti „neudělá“ a o ty, co si nezodpovědně pořídíte samy, se nebude starat

Poslanci neumožnili ženám, které nežijí v manželství, možnost samostatně podstoupit umělé oplodnění s použitím spermatu anonymního dárce a svobodné matky si místo podpory od státu mají najít chlapa, který je bude živit.

27.4.2017 v 12:38 | Karma článku: 23.81 | Přečteno: 2723 | Diskuse

Jiří Hermánek

Jsme línější než Němci? Ne, ale oni jsou ukázněnější. Někdy.

Studentská zprostředkovatelna práce při Technické Univerzitě v Západním Berlíně měla u svých nabídek práce takovou diskriminační poznámku. K.A. která znamenala "Keine Ausländer", tedy na tu práci zákazník nechce "žádné cizince".

27.4.2017 v 11:40 | Karma článku: 20.31 | Přečteno: 988 | Diskuse
Počet článků 161 Celková karma 11.38 Průměrná čtenost 505

Literátka, výtvarnice, fotografka, básnířka, popularizátorka vědy a techniky. Vyšly jí čtyři knihy - Mýty v zrcadle vědy a fantazie, Po stopách tajemných umělců a záhadných pokladů, Na konci kolejí, Pronajmu svět Zn. Virtuální. Měla řadu samostatných výstav po celé ČR. Od roku 1997 vydávala na Netu různé e-ziny zaměřené na sci-fi, techniku a vědu. Zelós (1997-2000), Universum (2000 - 2004), Futurologie (2003 -2009). V letech 2000- 2004 pracovala pro e-zin Neviditelný pes. Do roku 2010 publikovala vědecko-populární články snad ve všech seriózních novinách a časopisech. V současné době se převážně věnuje psaní beletrie a to sci-fi, focení a digitální grafice.

http://sciafant.blogspot.cz/

http://vasagita.blogspot.cz/Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.