Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když nové boty tak ty co komunikují, chrání a brání

14. 07. 2016 10:52:08
Boty. Jen příslušníci ještě dnes existujících tzv. primitivních národů nemají po vyslovení tohoto slova žádné asociace, protože samozřejmě chodí bosky.

Nejvíc lidí asi po vyslovení slova "boty" napadnou slova jako tlačící, drahé - to ty co si koupila partnerka, pohodlné...Bota s vysokým jehlovým podpatkem je ve všech sexuologických učebnicích na světě pokládaná za atribut erotiky a také za fetiš...

Boty zaujaly i výzkumníky a elektrotechniky tak, že stvořili obrannou a dokonce i inteligentní obuv. Ony chytré boty Verb for Shoe vymysleli lidé z MITu a vyrábí je společnost VectraSense. Jako duchovní otec těchto bot a zároveň jejich hlavní tvůrce je uváděn Ronald Demon (samozřejmě absolvent MITu), který firmu založil už v roce 1999 a na botky, kterým se říká "smart shoe", dostal i patent číslo 5,813,142 .

V botách je speciální mikropočítač ThinkShoe, který pracuje pod vlastním operačním systémem Magellan. Tyto boty jsou primárně zaměřeny na elektronicky zajištěné pohodlí v obuvi, čili sami hlídají, aby nositele nic nedřelo a nakračoval měkce, ať jde po jakémkoliv povrchu. Bota také monitoruje zdravotní stav svého nositele, výdej energie, dechovou frekvenci. Pokud by došlo k nějakému úrazu či kolapsu nositele, tak může i zavolat pomoc. Autoři je opatřili i programem na tvorbu a výměnu vizitek. Ta probíhá následovně: ThinkShoe bezdrátově komunikuje s PC nebo mobilem na rozhlasovém kmitočtu 2,4Ghz a rychlost přenosu dat je 1,5Mb za sekundu. Takto do mikropočítače v obuvi můžete zadat speciální programy, svoji vizitku s fotografií a nevelkou audio informaci. Venku na procházce se jednotlivé páry bot Verb "poznají" a automaticky si vzájemně vymění vizitky. Doma se můžete na PC podívat na sebrané osobní informace a případně podle nich navázat kontakt. Vypadají jako tenisky a jsou určeny pro muže i ženy. Ovšem zřejmě i pro svoji cenu až 1000$ se nestaly masovým hitem a v současné době se asi už v žádném e-shopu neprodávají.

Pouze pro dámy jsou další hi-tech boty. Nejedná se o diskriminaci mužů, ale jak už bylo řečeno, boty jsou i sexuálním symbolem a následující obuv bude určena výhradně kněžkám lásky.

Extravagantní boty na vysokých podpatcích či klínu jsou vybaveny GPS přijímačem a nejen jím. V botě je "poplašný připínáček" - vlastně je to skrytý celý mechanismus k odesílání signálu, pokud například dojde k napadení. Po zaregistrování se do projektu Aphrodite majitelka těchto "pracovních" bot může disponovat e-mailem, má přístup na chat, kalendář, blog - kde se probírají třeba problematičtí zákazníci. Rovněž může dostávat audio i video zprávy - ty má možnost sledovat na speciálních monitorech vmontovaných do vysokých klínů svých botiček. Prostřednictvím bot si mohou objednat pokoj, doktora i různé informace.

Technologii automatického přenosu dat o poloze - APRS (Automatic Position Reporting System), která je použitá pro projekt Aphrodite vyvinula americká armáda, konkrétněji U.S. Naval Academy Satelltie Lab.

Tento poněkud pitoreskní příklad je demonstrací možností využití satelitních systému GPS, samozřejmě signál není možné přijímat všude, ale tyto systémy se neustále zdokonalují - a to jak satelity a jejich vysílání signálu tak i přijímače. Druhá strana této mince je, že za několik let může být sledován úplně každý člověk na planetě Zemi.

I poslední boty Electric Cinderella Shoe jsou pouze pro ženy a jejich funkce je obranná. Jedná se o elegantní elektrický střevíček - ona elektřina samozřejmě neprochází nožkou nositelky, ale paralyzuje násilníka. Aktivace střevíčku probíhá stisknutím knoflíku na přívěsku, který má žena na krku. Žena tedy stiskne přívěsek, jemně kopne nožkou a násilník se zasažen elektrickým výbojem, skácí na zem a z ní si ho pak odveze policie. Boty jsou jako obranné pouze na jedno použití, pak se stanou zcela normální obuví a jdou nosit, dokud nespadnou majitelce z nohou.

S tímto nápadem přišla už v roce 2002 Simona Brusa Pasque společně s Interaction Design Institute a v roce 2006 se podařilo její nápad zrealizovat.

Autor: Jita Splítková | čtvrtek 14.7.2016 10:52 | karma článku: 10.01 | přečteno: 491x

Další články blogera

Jita Splítková

Dětský sloh o Zemanovi a Babišovi anebo promyšlený předvolební boj?

Sociální sítě zahltil obrázek stránky ze sešitu prý žáka páté třídy. Je na něm velmi neumným písmen napsáno několik vět, které působí, jakoby je psal někdo pod vlivem.

22.4.2017 v 10:20 | Karma článku: 44.55 | Přečteno: 6904 | Diskuse

Jita Splítková

Svět podle… a nepovím!

Jak by vypadal asi takový svět za pět set let a netroškařme možná za tisíc let? Beru křišťálovou kouli a už to vidím.

19.4.2017 v 10:00 | Karma článku: 7.70 | Přečteno: 184 | Diskuse

Jita Splítková

Naval vejce!

O Velikonocích může koledník narazit na zloděje vajec, možné je všechno – a jak je to s „vajíčkovými legendami“ a zvyky? Narazíme na jejich reálné kořeny? Co myslíte?

13.4.2017 v 9:57 | Karma článku: 7.23 | Přečteno: 236 | Diskuse

Jita Splítková

Zahoďte štětce a dláta III.

Umělec je rezonanční deskou své doby, musí tedy reflektovat i nové technologie a materiály - neměl by se jich bát, či je zatracovat - jsou to pro něj nové možnosti, jak nepřestat umělecky komunikovat s okolním světem.

12.4.2017 v 9:23 | Karma článku: 5.93 | Přečteno: 108 | Diskuse

Další články z rubriky Ona

Mirka Pantlíková

Sejdeme se v Plzeňském dvoře…

Milý spolužáku (spolužačko), Tvoje účast na srazu je nutná - za každého počasí a za jakéhokoliv Tvého fyzického či duševního rozpoložení... A proto neváhej - přijeď, přibelhej se, dokulhej, připlaz se... Jsi očekáván...

19.5.2017 v 16:54 | Karma článku: 12.72 | Přečteno: 404 | Diskuse

Lenka Šnajdrová

Zatnout zuby a vydržet

Také byste rádi žili pohodovým životem, ve kterém by se vám úplně všechno dařilo? Ale jak to udělat, když dosáhnout jakéhokoliv cíle vyžaduje nějaké oběti a nepohodlí?

18.5.2017 v 15:38 | Karma článku: 7.80 | Přečteno: 288 | Diskuse

Petra Fridrichová

Nina: Recept na štěstí

"Nakreslit dýchat. Nakreslit dýchat. Ještě dýchat," poskakuje a střídavě mě objímá Nina. "Ha," zacpává si jako správná jogínka nos, vydechuje, nadechuje a znovu se směje. Nechová se ani trochu autisticky, protože JÁ jsem ZAPOMNĚLA.

18.5.2017 v 2:17 | Karma článku: 20.19 | Přečteno: 1160 | Diskuse

Marie Kostelecká

Dopis pro miminko mé klientky

Maminka si v tu dobu stěžovala na urputné bolesti hlavy, nespavost a velké strachy, které ji pronásledovaly. Při terapiích jsme se snažily odstranit tyto strachy a úzkosti, učily jsme se, jak zpomalit, zklidnit se a plánovat.

16.5.2017 v 13:05 | Karma článku: 5.90 | Přečteno: 303 | Diskuse

Markéta Jaglarzová

Letní nářez

To nejde. To nemůžu. Ať už se to týká cestování, nebo pořízení nové věci, vždy nejvíce záleží na prioritách: kdo jsme, co chceme, a kam směřujeme. Je důležité mít směr, cíl už si nás najde.

16.5.2017 v 11:51 | Karma článku: 5.64 | Přečteno: 232 | Diskuse
Počet článků 161 Celková karma 12.37 Průměrná čtenost 512

Literátka, výtvarnice, fotografka, básnířka, popularizátorka vědy a techniky. Vyšly jí čtyři knihy - Mýty v zrcadle vědy a fantazie, Po stopách tajemných umělců a záhadných pokladů, Na konci kolejí, Pronajmu svět Zn. Virtuální. Měla řadu samostatných výstav po celé ČR. Od roku 1997 vydávala na Netu různé e-ziny zaměřené na sci-fi, techniku a vědu. Zelós (1997-2000), Universum (2000 - 2004), Futurologie (2003 -2009). V letech 2000- 2004 pracovala pro e-zin Neviditelný pes. Do roku 2010 publikovala vědecko-populární články snad ve všech seriózních novinách a časopisech. V současné době se převážně věnuje psaní beletrie a to sci-fi, focení a digitální grafice.

http://sciafant.blogspot.cz/

http://vasagita.blogspot.cz/Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.